Мали: Одговорно трошимо новац грађана
БЕОГРАД - Уштеде у раду градских јавних предузећа, почетак процеса консолидације јавних финансија и ефикасна, транспарента и грађанима доступна градска управа, најважније је што је нова власт у Београду урадила за првих сто дана, изјавио је градоначелник Синиша Мали.
"За тај кратак период успели смо да усвајањем буџета зауставимо даље задуживање Града", рекао је он у интервјуу поводом 100 дана градске владе.
"Више се не троши оно што немамо, већ се домаћински и одговорно понашамо са новцем грађана. Најбитније нам је било да уведемо и ред у јавна градска предузећа. Први резултати су већ видљиви, ЈКП Ада Циганлија и ЈКП Погребне услуге успели су да се консолидују и да не буду на списку субвенционисаних предузећа, а ЈКП Паркинг сервис је дуплирао профит у првој половини ове године у односу на претходну", додао је Мали.
Градоначелник је указао да, међутим, три месеца није довољно да се реше сви наслеђени проблеми и оствари све што је обећано и зацртано, али да је направљена добра основа, која је неопходан предуслов и ствари су покренуте са "мртве тацке".
Упитан колико се планираним приходима буџета могу покрити расходи, с обзиром на наслеђена дуговања, он је подсетио да је приликом презентације буџета за ову годину нагласио да је приступ изради буџета посебно рестриктиван у погледу пројекције прихода.
"У ранијим пројекцијама буџетских прихода редовно је приход процењиван у погледу износа, што је по правилу доводило до ребаланса буџета, и то бар два пута годишње, чиме су обавезе одлагане за нека будућа времена. Она су сада стигла на наплату", прецизирао је он.
Према његовим речима, пренети дуг из ранијих година у 2014. износио је преко 14 милијарди динара, а већ је враћено 2,5 милијарди динара дуга, а до краја године вратиће се укупно 5,6 милијарди.
"За првих шест месеци ове године смо исплатили главнице и камате само за банкарске кредите које је Град узео у претходном периоду, у износу од 35,5 милиона евра, а да при томе ни на који начин не угрозимо пројекте које смо започели", истакао је Мали.
Тако су и Привремени орган у првој половини године и нова извршна власт заузели став да се на приходној страни не сме интервенисати ни на који нацин, нити било ко сме то да ради, поготову не методама алхемицара.
Он је нагласио да је мото новог приступа изради буџета да се трошкови и расходи буџета уподобе реално очекиваним приходима.
"Доказ да се ова пракса поштовала је и остварење планираних прихода за првих шест месеци ове године на нивоу 101 одсто", каже градоначелник.
Говорећи о пројекту "Београд на води", он је истакао да ће инвестиција од 3,5 до 4 милијарде евра, колика је планирана, покренути домаћу грађевинску индустрију, а тиме и привреду у целини.
"Са развојем Савског амфитеатра, Град ће искористити огроман потенцијал који има, и тиме напокон има прилику да постане регионални центар у смислу туризма и привредног потенцијала. Добар почетак овог пројекта је недавно реновирана зграда Београдске задруге, коју је за само месец дана посетило 20.000 људи. У међувремену, заједно са надлежним републичким институцијама радимо на уклањању шина, решавању правно-имовинских питања, као и на припреми планске документације како би са градњом Београда на води кренули на пролеће 2015", рекао је Мали.
Упитан по којим критеријумима ће се бирати директори јавних комуналних предузећа, и ко ће оцењивати њихову стручност, Мали је истакао да ће критеријум бити њихова стручност, искуство и могућност да на одговоран и транспарентан начин управљају тим предузећима.
"Конкурс је завршен, пристигло је више од 271 пријава, и Комисија тренутно разматра њихове биографије. Очекујемо да ћемо процес њиховог именовања завршити до краја септембра. Град уводи контролу и надзор над радом тих предузећа, како бисмо у сваком тренутку знали шта се у њима дешава. Осим тога, рад свих директора оцењиваћемо на кварталном нивоу и сменићемо сваког ко не буде радио добро", рекао је Мали.