Nema više buđavog hleba
Naučnici pronašli način da se hleb ne ubuđa 15 dana, na sobnoj temperaturi.
Naučnici su pronašli način da učine da hleb duže traje. Ovaj novi metod zamenjuje hemijske konzervanse sastojcima koji se izvlače iz biljaka.
Od trenutka kada hleb izađe iz pećnice on počinje da reaguje sa mikrobima, gljivama i kvascem iz vazduha, a nakon par dana gromuljice plavo-zelenkaste buđi se javljaju na njegovoj površini. Pakovan hleb sadrži konzervanse baš iz ovog razloga, kako bi mogao duže da stoji na polici u prodavnici. Međutim, brazilski istraživači su pronašli način da smanje količinu hemikalija koje se stavljaju u hleb i učine da traje duže.
"Aktivno pakovanje", kako se naziva ovaj novi metod, obuhvata dodavanje prirodnih konzervanasa u materijal kojim se hleb pakuje, za razliku od hemikalija koje se stavljaju u hleb. Jedinjenja koja se stavljaju u ovo pakovanje dolaze iz biljaka kao što su origano i karanfilić, koji imaju prirodna antimikrobiološka svojstva.
Tim naučnika sa Univerziteta Viskosa u Brazilu je pomešao esencijalna ulja biljaka sa vodom i ugušćivačem koji je takođe prirodnog porekla i od njih su napravili jestive trake.
Jestive trake se stavljaju unutar plastičnih kesa u kojima se pakuje hleb, a istraživači su došli do zaključka da tako upakovan hleb ostaje bez buđi 15 dana, na sobnoj temperaturi.
Istraživači su takođe stavili kesicu sa esencijalnim uljima origana u pakovanje hleba. U ovom eksperimentu, otvarali su pakete na svakih 5 dana da bi testirali koliko je ova vrsta pakovanja efektivna i došli su do sličnih rezultata.
Isti tim sada testira ove jestive filmove na voću, mesnim prerađevinama i mlečnim proizvodima kako bi videli da li će i sa njima doći do istih rezultata.