ONI VLADAJU IZ SENKE: Svake godine sastaju se na drugoj lokaciji
Sastanci Bilderberške grupe izazivaju veliko podozrenje jer su obavijeni zavetom ćutanja, a domaćin Bilderberške konferencije ove godine je Drezden.
Tajna grupa se svake godine sastaje u drugoj zemlji. Ovaj put u hotelu Tašenberg u Drezdenu. Dosad je prijavljeno više od dvadeset demonstracija protiv konferencije. Kancelarka Angela Merkel, ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer kao i šef SPD i vicekancelar Zigmar Gabrijel ne žele da učestvuju – iako su dobili pozive.
BRUKA I SRAMOTA: Naše komšije novčano učestvovale u lobiranju za prijem Kosova u UEFA?! (FOTO)
"high-level talks between policymakers & heads of transnational oil firms in heavily guarded privacy" https://t.co/yeJKpdIQmA #Bilderberg— Charlie Skelton (@deYook) June 8, 2016
Volfgang Šojble, moćni ministar finansija je ove godine na listi učesnika Bilderberške konferencije, baš kao i ministarka odbrane Ursula fon der Lajen i ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer.
BIZNIS KOJI GODIŠNJE PRELAZI 3 MILIJARDE DOLARA: Znate li šta je zapravo lobiranje?
Iza očiju javnosti!
Učesnici Bilderberške konferencije podležu posebnim pravilima. Najvažnije je tzv. pravilo Četam hausa (1927. ga je postavio britanski Kraljevski institut za spoljne poslove): učesnici konferencije imaju strogu obavezu ćutanja o sadržaju razgovora i izlaganja referenata.
Zbog toga je ovaj sastanak moćnika na meti kritika zbog netransparentnosti. Organizatori i učesnici, međutim, tvrde da je to retka prilika da se otvoreno govori o globalnim stvarima. Jer, konferenciju ne smeju da prate predstavnici medija – osim onih koji su pozvani kao učesnici.
Ono što od informacija prodre u javnost, sve je samo ne spektakularno. Zna se da se okrugli stolovi, predavanja ili diskusije održavaju u ritmu od 90 minuta, a da je u pauzama na raspolaganju uobičajeno posluženje na bifeu, te vino koje mora da se plati.
PRIPREMA ZA "AZIJSKI VEK": Australija između Kine i SAD
Između rizlinga i rozbifa razgovara se po pravilu o rešavanju globalnih problema. Prema memoarima bivšeg ambasadora SAD u Nemačkoj, Džordža Megija, bilderberška grupa je zaslužena za sklapanje Rimskih ugovora koji su predstavljali prethodnicu današnje Evropske unije. A Etjen Davinjon, belgijski preduzimač i počasni predsednik Bilderberške grupe, kaže da je u tom krugu rođen i – evro. Razni događaji, od naftne krize do ujedinjenja Nemačke, pripisuju se delovanju Bilderberške grupe. Ne može se proveriti koliko je u tome istine.
Otkako postoji ova konferencija, postoje i teorije o tome šta je zapravo njeno jezgro. Sociolog medija Rudolf Štumberger u elitnom krugu vidi pokušaj refeudalizacije društva. A holandski politikolog Kejs van der Pajl smatra da interesi tog kruga nemaju mnogo veze sa demokratijom. Već godinama se čuje prigovor da Bilderberški sastanak predstavlja „pre-demokratsku manifestaciju“.
TRAMP ILI HILARI: Ima li Srbija svog "omiljenog" kandidata?
Prvi sastanak ove grupe održan je 1954, u Hotelu Bilderberg u holandskom gradiću Osterbeku. Prvih 20 godina, poslove Bilderberške grupe je vodio holandski princ Bernhard, dok nije morao da se povuče zbog umešanosti u skandal sa podmićivanjem u koncernu za proizvodnju oružja Lokid. To je za kritičare dobar primer za prepletenost politike i privrede zbog koje od samog početka sa nepoverenjem gledaju na Bilderberške sastanke.