ОНИ ВЛАДАЈУ ИЗ СЕНКЕ: Сваке године састају се на другој локацији
Састанци Билдербершке групе изазивају велико подозрење јер су обавијени заветом ћутања, а домаћин Билдербершке конференције ове године је Дрезден.
Тајна група се сваке године састаје у другој земљи. Овај пут у хотелу Ташенберг у Дрездену. Досад је пријављено више од двадесет демонстрација против конференције. Канцеларка Ангела Меркел, министар спољних послова Франк-Валтер Штајнмајер као и шеф СПД и вицеканцелар Зигмар Габријел не желе да учествују – иако су добили позиве.
БРУКА И СРАМОТА: Наше комшије новчано учествовале у лобирању за пријем Косова у УЕФА?! (ФОТО)
"high-level талкс between policymakers & хеадс оф транснатионал оил фирмс ин heavily гуардед privacy" https://t.co/yeJKpdIQmA #Bilderberg— Charlie Скелтон (@deYook) Јуне 8, 2016
Волфганг Шојбле, моћни министар финансија је ове године на листи учесника Билдербершке конференције, баш као и министарка одбране Урсула фон дер Лајен и министар унутрашњих послова Томас де Мезијер.
БИЗНИС КОЈИ ГОДИШЊЕ ПРЕЛАЗИ 3 МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА: Знате ли шта је заправо лобирање?
Иза очију јавности!
Учесници Билдербершке конференције подлежу посебним правилима. Најважније је тзв. правило Четам хауса (1927. га је поставио британски Краљевски институт за спољне послове): учесници конференције имају строгу обавезу ћутања о садржају разговора и излагања референата.
Због тога је овај састанак моћника на мети критика због нетранспарентности. Организатори и учесници, међутим, тврде да је то ретка прилика да се отворено говори о глобалним стварима. Јер, конференцију не смеју да прате представници медија – осим оних који су позвани као учесници.
Оно што од информација продре у јавност, све је само не спектакуларно. Зна се да се округли столови, предавања или дискусије одржавају у ритму од 90 минута, а да је у паузама на располагању уобичајено послужење на бифеу, те вино које мора да се плати.
ПРИПРЕМА ЗА "АЗИЈСКИ ВЕК": Аустралија између Кине и САД
Између ризлинга и розбифа разговара се по правилу о решавању глобалних проблема. Према мемоарима бившег амбасадора САД у Немачкој, Џорџа Мегија, билдербершка група је заслужена за склапање Римских уговора који су представљали претходницу данашње Европске уније. А Етјен Давињон, белгијски предузимач и почасни председник Билдербершке групе, каже да је у том кругу рођен и – евро. Разни догађаји, од нафтне кризе до уједињења Немачке, приписују се деловању Билдербершке групе. Не може се проверити колико је у томе истине.
Откако постоји ова конференција, постоје и теорије о томе шта је заправо њено језгро. Социолог медија Рудолф Штумбергер у елитном кругу види покушај рефеудализације друштва. А холандски политиколог Кејс ван дер Пајл сматра да интереси тог круга немају много везе са демократијом. Већ годинама се чује приговор да Билдербершки састанак представља „пре-демократску манифестацију“.
ТРАМП ИЛИ ХИЛАРИ: Има ли Србија свог "омиљеног" кандидата?
Први састанак ове групе одржан је 1954, у Хотелу Билдерберг у холандском градићу Остербеку. Првих 20 година, послове Билдербершке групе је водио холандски принц Бернхард, док није морао да се повуче због умешаности у скандал са подмићивањем у концерну за производњу оружја Локид. То је за критичаре добар пример за преплетеност политике и привреде због које од самог почетка са неповерењем гледају на Билдербершке састанке.