Pijte vodu na vreme i živite duže
Ne "podmazujte" grlo vodom za vreme jela.
Voda čini više od 60 procenata naše telesne mase, a telu je ona potrebna kako bi normalno funkcionisalo. Mnogi od nas ne unose dovoljno vode na dnevnoj bazi.
Svi znamo da treba piti 2 litra vode dnevno, ali da li znate kada i kako je treba konzumirati? Dok jedemo, svi volimo da "podmažemo" grlo vodom ili nekim drugim napitkom da hrana lakše klizi u želudac.
Tokom obroka ne treba piti vodu jer se na taj način razređuju želudačne kiseline, pa se smanjuje njihova efikasnost i usporava probavu. Isto je loša i konzumacija hladne vode jer će očvrsnuti masne stvari koje ste uneli u organizam koje mogu oštetiti creva.
Ne pijte vodu pola sata pre ili posle jela jer će se nataložiti i povećati masne naslage, a najbolje je posle obroka popiti čašu tople supe ili mlake vode. Ne izbegavajte da pijete vodu pre spavanja samo da se ne biste probudili u toku noći jer kada ležimo, bubrezi brže uklanjaju vodu, jer im je posao olakšan.
Dve čaše vode nakon buđenja pomažu u aktivaciji unutrašnjih organa, a jedna čaša vode 30 minuta pre obroka potpomaže varenje, čaša pre kupanja snižava krvni pritisak, a pre odlaska na spavanje smanjujete šanse za moždani udar ili srčani napad i možete sprečiti javljanje grčeva u nogama.
Dok vežbate, gubite vodu, pa je potrebno da na svakih sat vremena pijete čašu vode. Na svaku šolju čaja ili kafe popijte i čašu vode jer kofein dehidrira telo. Takođe, zamenite vodu hranom, poput krastavca, lubenice, celera, papaje.