Podgrevanje ovih namirnica je štetno!
Mnoge namirnice prilikom podgrevanja gube svoja nutritivna svojstva i vitamine, pa se zamenjuju otrovnim toksinima.
Podgrejana hrana jedan je od najvećih neprijatelja našeg zdravlja. Sveže spremljeni obroci u današnjem brzom načinu života postaju sve veći luksuz. Nutricionisti objašnjavaju da izbegavamo zagrevanje već spremljenih obroka jer oni u sebi sadrže sastojke koje usled tog procesa postaju štetni, odnosno toksični i tako gube svoja nutritivna svojstva i enzime.
Pročitajte šta nikako ne smete podgrevati.
Spanać, cvekla, celer i repa u sebi sadrže nitrate koji pod delovanjem mikroorganizama prelaze u nitrozamine, koji su štetni i kancerogeni. Spanać se posebno izdvaja iz ove grupe, jer se savetuje da se on konzumira striktno u svežem obliku.
Pečurke se zbog svojih proteina lako menjaju i postaju štetne, pa se savetuje da se blago zagrevaju, na vatri do 70 stepeni.
Podgrevanje supe se preporučuje ukoliko se iz nje izvadi meso i povrće pa grejete samo tečnost supe. Ovaj postupak izdvajanja se savetuje i kod variva.
Krompir spada u toksičnu grupu namirnica, koje nakon zagrevanja gube svoja nutritivna svojstva, a nedavna istraživanja su pokazala da je krompir najzdraviji kada je ohlađen, jer u tom stanju povećava se otporni nivo skroba koji ima probiotsko dejstvo.
Meso zagrevanjem postaje potpuno strana namirnica, jer se kompletno menja slika proteina u njemu. Oni više nemaju ulogu hranljivih sastojaka, već postaju otrovni. Navode se kuvana i dimljena riba, sirove i termički obrađene školjke.
Mlečni proizvodi i jela napravljena sa mlekom, sirom i jajima su takođe rizična nakon podgrevanja.
Žitarice, podgrevanjem, najmanje gube na nutritivnim vrednostima i njihov sastav ostaje relativno nepromenjen. Tu spadaju ječam, pirinač i ovas.
Pročitajte i: Namirnice izdržljivije od roka trajanja