Подгревање ових намирница је штетно!
Многе намирнице приликом подгревања губе своја нутритивна својства и витамине, па се замењују отровним токсинима.
Подгрејана храна један је од највећих непријатеља нашег здравља. Свеже спремљени оброци у данашњем брзом начину живота постају све већи луксуз. Нутриционисти објашњавају да избегавамо загревање већ спремљених оброка јер они у себи садрже састојке које услед тог процеса постају штетни, односно токсични и тако губе своја нутритивна својства и ензиме.
Прочитајте шта никако не смете подгревати.
Спанаћ, цвекла, целер и репа у себи садрже нитрате који под деловањем микроорганизама прелазе у нитрозамине, који су штетни и канцерогени. Спанаћ се посебно издваја из ове групе, јер се саветује да се он конзумира стриктно у свежем облику.
Печурке се због својих протеина лако мењају и постају штетне, па се саветује да се благо загревају, на ватри до 70 степени.
Подгревање супе се препоручује уколико се из ње извади месо и поврће па грејете само течност супе. Овај поступак издвајања се саветује и код варива.
Кромпир спада у токсичну групу намирница, које након загревања губе своја нутритивна својства, а недавна истраживања су показала да је кромпир најздравији када је охлађен, јер у том стању повећава се отпорни ниво скроба који има пробиотско дејство.
Месо загревањем постаје потпуно страна намирница, јер се комплетно мења слика протеина у њему. Они више немају улогу хранљивих састојака, већ постају отровни. Наводе се кувана и димљена риба, сирове и термички обрађене шкољке.
Млечни производи и јела направљена са млеком, сиром и јајима су такође ризична након подгревања.
Житарице, подгревањем, најмање губе на нутритивним вредностима и њихов састав остаје релативно непромењен. Ту спадају јечам, пиринач и овас.
Прочитајте и: Намирнице издржљивије од рока трајања