Skupština podržala intenziviranje vojne saradnje Srbije sa SAD i Alžirom
BEOGRAD - Odbor za odbranu i unutrašnje poslove Skupštine Srbije podržao je zakonske predloge o potvrđuju sporazuma sa Vladom SAD i Vladom Alžira, kojima će se stvoriti uslovi za intenziviranje raznih vidova vojne saradnje uključujući i uzajmnu razmenu i zaštitu tajnih podataka.
Reč je o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma Vlade Srbije i Vlade SAD u vezi sa bezbednosnim merama za zaštitu tajnih vojnih podataka, kao i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma Vlade Srbije i Vlade Alžira o uzajamnoj razmeni i zaštiti tajnih podataka u oblasti odbrane.
Potvrđivanjem tih sporazuma će, prema objašnjenju predlagača, biti stvoreni uslovi za intenziviranje raznih vidova vojne saradnje, što je posebno značajno kada je reč o saradnji sa Alžirom, koji je odabrao Srbiju za strateškog partnera u odbrani i modernizaciji vojne industrije. Sa druge strane, bilateralna vojna saradnja je najbolji deo ukupne bilateralne saradnje Srbije i SAD, a stupanjem na snagu ovog sporazuma bi se prvenstveno stvorila mogućnost učešća pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije na zajedničkim obukama i vežbama i radu multinacionalnih štabova u multinacionalnim misijama.
Primenom sporazuma sa SAD se, takođe, stvaraju i uslovi za ozbiljniju saradnju obaveštajno-bezbednosnih službi, kao i saradnja na istraživanju i razvoju, te efikasnija modernizacija sistema odbrane kroz sistem nabavke opreme i tehnologije kojoj Srbija trenutno nema pravo pristupa.
Državni sekretar Ministarstva odbrane Zoran Ðorđević objasnio je članovima odbora da je reč o tipskim dokumentima kojima se, između ostalog, definiše tajna, uporedna klasifikacija stepena tajnosti i način na koji se raspolaže razmenjenim podacima.
Odbor Skupštine Srbije ja danas uvojio i Predlog odluke o upotrebi i učešću pripadnika Vojske Srbije u mirovnoj operaciji Ujedinjenih nacija u Centralnoafričkoj Republici (MINUSCA) i vojnoj operaciji Evropske unije u Centralnoafričkoj Republici (EUFOR RCA).
Predloženom odlukom o upotrebi i učešću Vojske Srbije u ovim mirovnim operacijama, stvaraju se uslovi za upućivanje do 75 pripadnika vojske, uglavnom medicinskog osoblja, u Centralnoafričku Republiku, gde će EU i UN obezbediti opremu za rad poljskih bolnica.