Скупштина подржала интензивирање војне сарадње Србије са САД и Алжиром
БЕОГРАД - Одбор за одбрану и унутрашње послове Скупштине Србије подржао је законске предлоге о потврђују споразума са Владом САД и Владом Алжира, којима ће се створити услови за интензивирање разних видова војне сарадње укључујући и узајмну размену и заштиту тајних података.
Реч је о Предлогу закона о потврђивању Споразума Владе Србије и Владе САД у вези са безбедносним мерама за заштиту тајних војних података, као и Предлогу закона о потврђивању Споразума Владе Србије и Владе Алжира о узајамној размени и заштити тајних података у области одбране.
Потврђивањем тих споразума ће, према објашњењу предлагача, бити створени услови за интензивирање разних видова војне сарадње, што је посебно значајно када је реч о сарадњи са Алжиром, који је одабрао Србију за стратешког партнера у одбрани и модернизацији војне индустрије. Са друге стране, билатерална војна сарадња је најбољи део укупне билатералне сарадње Србије и САД, а ступањем на снагу овог споразума би се првенствено створила могућност учешћа припадника Министарства одбране и Војске Србије на заједничким обукама и вежбама и раду мултинационалних штабова у мултинационалним мисијама.
Применом споразума са САД се, такође, стварају и услови за озбиљнију сарадњу обавештајно-безбедносних служби, као и сарадња на истраживању и развоју, те ефикаснија модернизација система одбране кроз систем набавке опреме и технологије којој Србија тренутно нема право приступа.
Државни секретар Министарства одбране Зоран Ђорђевић објаснио је члановима одбора да је реч о типским документима којима се, између осталог, дефинише тајна, упоредна класификација степена тајности и начин на који се располаже размењеним подацима.
Одбор Скупштине Србије ја данас увојио и Предлог одлуке о употреби и учешћу припадника Војске Србије у мировној операцији Уједињених нација у Централноафричкој Републици (МИНУСЦА) и војној операцији Европске уније у Централноафричкој Републици (ЕУФОР РЦА).
Предложеном одлуком о употреби и учешћу Војске Србије у овим мировним операцијама, стварају се услови за упућивање до 75 припадника војске, углавном медицинског особља, у Централноафричку Републику, где ће ЕУ и УН обезбедити опрему за рад пољских болница.