Sporije jedenje – manje kalorija!
Istraživanja američkog Univerziteta Roud Ajlanda, procenili su kakav je uticaj načina konzumiranja hrane na unos kalorija. Pokazalo se da sporije unošenje hrane doprinosi manjem unosu istih, kao i količine same hrane.
U ispitivanju je učestvovalo 30 zdravih žena, starosti od 18 do 48 godina, koje su tokom eksperimenta tri puta posetile laboratoriju.
Tokom prve posete su ispunile upitnik o istoriji bolesti, učestalosti konzumiranja hrane i svom ponašanju vezanom za dijete i telesnu težinu.
U sledeće dve posete trebalo je da pripremljeni obrok pojedu sporo ili brzo. Kada su imale zadatak da jedu brzo, koristile su velike kašike i morale su da jedu bez pauza između zalogaja. Kada je zadatak bio da hranu konzumiraju sporo, dobile su male kašike, a između svakog zalogaja zastati i prožvakati ga oko 20 do 30 puta.
Osećaj gladi, sitosti, želje za hranom i žeđi, ispitivani su u redovnim intervalima pre, tokom i posle obroka.
Analize su pokazale da su, iako sporo jedenje produžuje sam obrok, ispitanice koje su konzumirale hranu na ovaj način, unele manje kalorija i manju količinu hrane u poređenju sa brzim jedenjem. Pored toga, nivo sitosti i unos vode su bili veći tokom spore konzumacije.
Zaključak istraživanja je da sporija konzumacija obroka može doprineti smanjenom unosu kalorija kod potpuno zdravih žena. Pitanje za dalje istraživanje jeste da li je ovaj metod primenjiv na celu populaciju i različite tipove obroka.