GORE IZNUTRA, A MORAJU DA BUDU LJUBAZNI: Ove poslove je najteže raditi na visokim temperaturama
Svima teško padne kad „upekne zvezda“ i svi traže spas kako gde stigne. Istraživali smo šta je sa onima koji baš po najvećoj vrućini moraju da rade, a niko ih ni ne pita mogu li. Kažu "Mora se", a što se mora nije teško, međutim, teško je, toliko teško da nam treba nova reč za to.
Radnici u kioscima brze hrane
Dok je napolju tolika vrućina da se jedva diše, radnici u fast fudovima imaju još jedan problem. Njima dodatno povećava temperaturu i to što pripremaju pljeskavice, ćevape, pice i štošta drugo što zahteva pečenje ili prženje.
"Vrućina je nepodnošljiva. Klima nam radi, ali to nikako ne pomaže jer je objekat mali i brzo se zagreje od pećnice. Pritom je otvoren štand i ulazi dodatna toplota od van", kaže Milica, radnica jednog kisoka sa hranom, vidno umorna.
Oni, pritom, moraju da budu i ljubazni prema svim kupcima, nasmejani i uslužni, nebitno što gore i iznutra i spolja, što od vrućine, što od napora koji ulažu.
Građevinci
Na građevini je uvek teško, bilo leto ili zima. Međutim, čini se da je leti ipak mnogo teže. Uz sav teret koji nose, podižu, radnici moraju da budu izuzetno koncentrisani jer od njih zavisi da li će to što zidaju da ispadne baš onako kako treba. A biti koncentrisan po ovakvom vremenu je, čini se, neizvodljivo. Na visokim skelama, gde se greške ne ponavljaju, sa šlemovima, građevinici se bore što sa visokim temperaturama, što sa prašinom koja se sve više diže zbog suše.
Neka preduzeća ipak postupaju u skladu sa preporukama i upozorenjima, pa su na primer građevinske firme u Jagodini danas od 12 sati prekinule sve spoljašnje radove na objektima.
"To smo radili i juče, a radićemo i narednih dana ako temperature budu ovako visoke", kažu građevinari.
Putari
Putari dele sudbinu najviše sa građevincima. Na otovrenom, gde nema hlada, nema mesta gde da se sklone. Kopaju, mere, prenose i sve to dok Sunce neumorno peče. Ali radnici su itekako umorni, koliko zbog posla, toliko zbog vrućine. Ogromne količine vode ne pomažu, koliko piju, toliko su žedni.
"Izuzetno je teško. Radimo od sedam ujutru do 5 popodne. Međutim, žbog ovolikih žega češće se odmaramo i pravimo duže pauze, pa to kasnije nadoknadimo posle 5 sati kada je malo prijatnije“, priča Marko, kog smo zatekli na radnom zadaktu.
Vozači
Vozačima gradskog prevoza, takođe treba zavideti na izdržljivosti. Neki prevozi su opremljeni klima uređajima, ali više je onih koji nemaju takav luksuz. Uz stari autobus koji se jedva kreće, gužve i nezadovoljne i džangrizave putnike, vozači imaju i dodatno opterećene: Kako voziti po ovakvoj vrućini? Napolju je, čini se, milion stepeni, a unutra je duplo više, u autobusu gde su ljudi stisnuti i gde nema mesta ni za uzdah.
"Nosimo sa sobom vodu, međutim brzo se zagreje. Uvek imamo i peškir oko vrata kako bismo obrisali znoj, ali ništa ne pomaže. I drugi rade, možda i teže poslove po ovakvom vremenu, pa ne vredi ni ja da kukam", žali se Aleksandar, dok pravi pauzu na okretnici i skuplja snagu za još jedan krug.
Kako vozači, tako i putnici otvaraju prozore na vozilu kako bi napravili promaju, međutim to slabo funkcioniše, jer se samo mešaju dve toplotne struje.
Poljoprivrednici
Nije lako na njivama dok Sunce prži. U polusavijenom položaju obavljati poljoprivredne radove, a zrak ih cilja pravo u potiljak. Sliva se znoj, ali ne sme se ostaviti posao nedovršen. Jeste da za poljoprivrednike, uglavnom važi 'sam svoj gazda', pa se često pomisli da zbog toga mogu da odmore kada hoće i da im vrućine ne predstavljaju toliki problem. Stvarnost je drugačija: Oni ne bi bili gazde kada bi radili kada im odgovara. Svaki odmor koji naprave, moraju da nadoknade i da krvavo zapnu.
"Nepodnošljivo je raditi po ovakvoj vrućini, pogotovo ako traktor nema klima uređaj, jer je u kabini prevelika vrućina, bar za 10-15 stepeni viša. Još prašine na sve strane, teško se diše. Na polju je od 11h do 5 popodne nemoguće raditi“, kaže Jovica Stojšin iz Parte, brišući znoj sa čela, koji se ubrzo opet pojavljuje.
On dodaje da su i velike suše problem, pa je zemlja tvrda. Ukoliko treba da se okopa ili izvadi luk, peršun ili šargarepa treba uložiti trostruko veći napor nego kada je zemlja vlažna.
"Teško mi je da odlazim na njivu kad je mnogo vruće, jer kada vidim koliko su biljke uvenule malo mi fali da me strefi infarkt", žali se Jovica.
Takođe, ni malinari ne smeju da prave veće pauze, jer ako malina ostane neobrana, propašće, ne sme da se čeka. Ako naprave pauzu zbog nesnošljivih vrućina da bi sve obrali beru do mraka, a ujutru kada su glavne berbe, pre izlaska Sunca opet sve nanovo.
Pekari
Pekari se poistovećuju sa radnicima u fast fudu. Da bi imali sveže proizvode, moraju biti i sveže umešeni, a to stvari dodatni pritisak i temperaturu. Čak i kada nisu ovako visoke temperature u pekarama je izuzetno toplo, a po ovakvim vrućinama prava je misterija kako pekari izdržavaju. Tu pauza i nema, jer koliko se umesi, toliko se uglavnom i proda i uvek nečeg fali, pa se uvek nešto mesi i peče i tako u krug dok Sunce nemilosrdno prži.