ГОРЕ ИЗНУТРА, А МОРАЈУ ДА БУДУ ЉУБАЗНИ: Ове послове је најтеже радити на високим температурама
Свима тешко падне кад „упекне звезда“ и сви траже спас како где стигне. Истраживали смо шта је са онима који баш по највећој врућини морају да раде, а нико их ни не пита могу ли. Кажу "Мора се", а што се мора није тешко, међутим, тешко је, толико тешко да нам треба нова реч за то.
Радници у киосцима брзе хране
Док је напољу толика врућина да се једва дише, радници у фаст фудовима имају још један проблем. Њима додатно повећава температуру и то што припремају пљескавице, ћевапе, пице и штошта друго што захтева печење или пржење.
"Врућина је неподношљива. Клима нам ради, али то никако не помаже јер је објекат мали и брзо се загреје од пећнице. Притом је отворен штанд и улази додатна топлота од ван", каже Милица, радница једног кисока са храном, видно уморна.
Они, притом, морају да буду и љубазни према свим купцима, насмејани и услужни, небитно што горе и изнутра и споља, што од врућине, што од напора који улажу.
Грађевинци
На грађевини је увек тешко, било лето или зима. Међутим, чини се да је лети ипак много теже. Уз сав терет који носе, подижу, радници морају да буду изузетно концентрисани јер од њих зависи да ли ће то што зидају да испадне баш онако како треба. А бити концентрисан по оваквом времену је, чини се, неизводљиво. На високим скелама, где се грешке не понављају, са шлемовима, грађевиници се боре што са високим температурама, што са прашином која се све више диже због суше.
Нека предузећа ипак поступају у складу са препорукама и упозорењима, па су на пример грађевинске фирме у Јагодини данас од 12 сати прекинуле све спољашње радове на објектима.
"То смо радили и јуче, а радићемо и наредних дана ако температуре буду овако високе", кажу грађевинари.
Путари
Путари деле судбину највише са грађевинцима. На отовреном, где нема хлада, нема места где да се склоне. Копају, мере, преносе и све то док Сунце неуморно пече. Али радници су итекако уморни, колико због посла, толико због врућине. Огромне количине воде не помажу, колико пију, толико су жедни.
"Изузетно је тешко. Радимо од седам ујутру до 5 поподне. Међутим, жбог оволиких жега чешће се одмарамо и правимо дуже паузе, па то касније надокнадимо после 5 сати када је мало пријатније“, прича Марко, ког смо затекли на радном задакту.
Возачи
Возачима градског превоза, такође треба завидети на издржљивости. Неки превози су опремљени клима уређајима, али више је оних који немају такав луксуз. Уз стари аутобус који се једва креће, гужве и незадовољне и џангризаве путнике, возачи имају и додатно оптерећене: Како возити по оваквој врућини? Напољу је, чини се, милион степени, а унутра је дупло више, у аутобусу где су људи стиснути и где нема места ни за уздах.
"Носимо са собом воду, међутим брзо се загреје. Увек имамо и пешкир око врата како бисмо обрисали зној, али ништа не помаже. И други раде, можда и теже послове по оваквом времену, па не вреди ни ја да кукам", жали се Александар, док прави паузу на окретници и скупља снагу за још један круг.
Како возачи, тако и путници отварају прозоре на возилу како би направили промају, међутим то слабо функционише, јер се само мешају две топлотне струје.
Пољопривредници
Није лако на њивама док Сунце пржи. У полусавијеном положају обављати пољопривредне радове, а зрак их циља право у потиљак. Слива се зној, али не сме се оставити посао недовршен. Јесте да за пољопривреднике, углавном важи 'sam свој газда', па се често помисли да због тога могу да одморе када хоће и да им врућине не представљају толики проблем. Стварност је другачија: Они не би били газде када би радили када им одговара. Сваки одмор који направе, морају да надокнаде и да крваво запну.
"Неподношљиво је радити по оваквој врућини, поготово ако трактор нема клима уређај, јер је у кабини превелика врућина, бар за 10-15 степени виша. Још прашине на све стране, тешко се дише. На пољу је од 11х до 5 поподне немогуће радити“, каже Јовица Стојшин из Парте, бришући зној са чела, који се убрзо опет појављује.
Он додаје да су и велике суше проблем, па је земља тврда. Уколико треба да се окопа или извади лук, першун или шаргарепа треба уложити троструко већи напор него када је земља влажна.
"Тешко ми је да одлазим на њиву кад је много вруће, јер када видим колико су биљке увенуле мало ми фали да ме стрефи инфаркт", жали се Јовица.
Такође, ни малинари не смеју да праве веће паузе, јер ако малина остане необрана, пропашће, не сме да се чека. Ако направе паузу због несношљивих врућина да би све обрали беру до мрака, а ујутру када су главне бербе, пре изласка Сунца опет све наново.
Пекари
Пекари се поистовећују са радницима у фаст фуду. Да би имали свеже производе, морају бити и свеже умешени, а то ствари додатни притисак и температуру. Чак и када нису овако високе температуре у пекарама је изузетно топло, а по оваквим врућинама права је мистерија како пекари издржавају. Ту пауза и нема, јер колико се умеси, толико се углавном и прода и увек нечег фали, па се увек нешто меси и пече и тако у круг док Сунце немилосрдно пржи.