TRAŽE NEISPLAĆENO: Gladuju u Kataru, neće kući
Muke 40 građevinaca, angažovanih preko "Arab fejsa", koji od septembra u Kataru ne primaju platu. Ambasada BiH prikuplja pomoć u hrani i odeći.
Radnici se nalaze svi u jednoj kući. Njih 38 iz Bosne i Hercegovine i dvojica iz Srbije. Nisu primili ni paru od septembra prošle godine. Izgladneli su, izmoreni, depresivni... željni porodica.
Uglavnom građevinci, krenuli su od kuća u aprilu i maju prošle godine put Katara u potrazi za poslom. Našli su posao, radili i zaradili, ali već mesecima plate nema.
U teškom su stanju, potvrdio je za Novosti zamenik direktora Agencije za rad i zapošljavanje BiH Željko Rajić.
"Oni su samoinicijativno našli posao u kompaniji "Arab fejs", čiji je vlasnik slovenački državljanin Sead Sulejmanović, koji je poreklom iz BiH. Zbog plata koje mesecima nisu dobili, njih 30 tužilo je poslodavca. Nije im lako, verujem. Verovatno su kao jedini izlaz videli našu ambasadu u Kataru, kojoj su se i obratili za pomoć", rekao je Rajić.
Radnici iz BiH koji rade u Kataru mogu da se vrate kući i njima je to ponuđeno preko Ambasade BiH, ali su oni odbili, jer je njihova procena bila da to nije u njihovom interesu, rekao je pomoćnik ministra spoljnih poslova BiH Zoran Perković. On kaže da su radnici to odbili prvenstveno zato jer se boje da će izgubiti zarađene plate koje im duguje poslodavac i da će ako ostanu u Kataru lakše doći do zarađenog novca.
Ambasada BiH je odmah reagovala. U saradnji sa humanitarnim organizacijama iz Katara počela je da prikuplja pomoć za ove radnike i to još traje, rekao je on i dodao da je Ambasada BiH urgirala za ove radnike kod Ministarstva rada i MUP Katara i obavestila Komitet za ljudska prava u Kataru. Pomoć se prikuplja prvenstveno u hrani i drugim neophodnim životnim potrepštinama za ove radnike.
Iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH, upravo zbog primera radnika u Kataru, juče su ponovo upozorili građane da budu oprezni prilikom odlaska na rad u Katar, jer sporazum između Saveta ministara BiH i tamošnje Vlade o regulisanju zapošljavanja državljana BiH u ovoj zemlji nije ratifikovan, pa se samim tim još ne primenjuje.
"Savet ministara BiH jeste ratifikovao sporazum, ali nije Vlada Katara, a na taj način bi bila regulisana pravna situacija naših radnika tamo. Oni su sada tamo pravno nezaštićeni", pojasnio je Rajić. On je dodao da je i pored toga 30 od 40 radnika podnelo tužbu tamošnjim vlastima protiv poslodavca "Arab fejsa".
"Svi koji nađu poslodavca ili dobiju ponudu za posao u ovoj državi treba da obrate pažnju na to da imaju validan ugovor o radu sa poslodavcem, da pre dolaska moraju dobiti radnu dozvolu i radnu vizu i da se dobro informišu o potencijalnom poslodavcu. Mi uvek radnike pozivamo na oprez, da dobro provere ko nudi posao, koji je obim posla poslodavca", navodi Rajić.
Pročitajte: