ТРАЖЕ НЕИСПЛАЋЕНО: Гладују у Катару, неће кући
Муке 40 грађевинаца, ангажованих преко "Араб фејса", који од септембра у Катару не примају плату. Амбасада БиХ прикупља помоћ у храни и одећи.
Радници се налазе сви у једној кући. Њих 38 из Босне и Херцеговине и двојица из Србије. Нису примили ни пару од септембра прошле године. Изгладнели су, изморени, депресивни... жељни породица.
Углавном грађевинци, кренули су од кућа у априлу и мају прошле године пут Катара у потрази за послом. Нашли су посао, радили и зарадили, али већ месецима плате нема.
У тешком су стању, потврдио је за Новости заменик директора Агенције за рад и запошљавање БиХ Жељко Рајић.
"Они су самоиницијативно нашли посао у компанији "Араб фејс", чији је власник словеначки држављанин Сеад Сулејмановић, који је пореклом из БиХ. Због плата које месецима нису добили, њих 30 тужило је послодавца. Није им лако, верујем. Вероватно су као једини излаз видели нашу амбасаду у Катару, којој су се и обратили за помоћ", рекао је Рајић.
Радници из БиХ који раде у Катару могу да се врате кући и њима је то понуђено преко Амбасаде БиХ, али су они одбили, јер је њихова процена била да то није у њиховом интересу, рекао је помоћник министра спољних послова БиХ Зоран Перковић. Он каже да су радници то одбили првенствено зато јер се боје да ће изгубити зарађене плате које им дугује послодавац и да ће ако остану у Катару лакше доћи до зарађеног новца.
Амбасада БиХ је одмах реаговала. У сарадњи са хуманитарним организацијама из Катара почела је да прикупља помоћ за ове раднике и то још траје, рекао је он и додао да је Амбасада БиХ ургирала за ове раднике код Министарства рада и МУП Катара и обавестила Комитет за људска права у Катару. Помоћ се прикупља првенствено у храни и другим неопходним животним потрепштинама за ове раднике.
Из Агенције за рад и запошљавање БиХ, управо због примера радника у Катару, јуче су поново упозорили грађане да буду опрезни приликом одласка на рад у Катар, јер споразум између Савета министара БиХ и тамошње Владе о регулисању запошљавања држављана БиХ у овој земљи није ратификован, па се самим тим још не примењује.
"Савет министара БиХ јесте ратификовао споразум, али није Влада Катара, а на тај начин би била регулисана правна ситуација наших радника тамо. Они су сада тамо правно незаштићени", појаснио је Рајић. Он је додао да је и поред тога 30 од 40 радника поднело тужбу тамошњим властима против послодавца "Араб фејса".
"Сви који нађу послодавца или добију понуду за посао у овој држави треба да обрате пажњу на то да имају валидан уговор о раду са послодавцем, да пре доласка морају добити радну дозволу и радну визу и да се добро информишу о потенцијалном послодавцу. Ми увек раднике позивамо на опрез, да добро провере ко нуди посао, који је обим посла послодавца", наводи Рајић.
Прочитајте: