Uzroci i posledice kijanja
Kijanje se dešava pod brzinom od 160 km/h i kijanjem se izbacuju štetne čestice iz nosa.
Kijanje ne može da se kontroliše i prilikom kijanja dolazi do niza refleksnih radnji o čijim posledicama ne razmišljamo. Kijanje pokušavate nesvesno da prekinete ili ga ublažite, a prilikom kijanja obavezno zatvarate oči.
Kijanjem se izbacuju bakterije brzinom od 160 km/h i niko u vašem neposrednom okruženju ne može da im umakne jer imaju domet od 10 metara.
Kijanjem se čiste nozdrve jer se tako izbacuju sve "loše" čestice nakupljene disanjem. "Loše" čestice koje se nalaze u nosnoj šupljini nekada se ne mogu izbaciti kada kinemo samo jednom. Zato je ponekad potrebno više pokušaja kako bi se izbacile čestice koje iritiraju nos, zbog čega kijate nekoliko puta zaredom.
Kijate iz raznih razloga. Nekada je uzrok sunčeva svetlost, nekada papir, biber, alergije ili hladan vazduh.
Prilikom kijanja zatvarate oči i to je prinudni refleks koji se ne može kontrolisati.
Ono što ljudi ne primećuju je da srce u tom trenutku uspori svoj rad. Razlog za ove je dubok udisaj pre kijanja i stimulacija nerava tokom kijanja, navodi se na portalu novosti.rs.
Nikako nemojte zadržavati dah tokom kijanja, a sve to u pokušaju da biste bili tihi, jer može doći do pucanja kapilara u očima, kao i do problema sa dijafragmom. Stručnjaci savetuju da ako hoćete da osujetite kijanje protrljate nos, pritisnite prstom kožu iznad gornje usne i snažno izdahnete kroz nos.