Узроци и последице кијања
Кијање се дешава под брзином од 160 км/х и кијањем се избацују штетне честице из носа.
Кијање не може да се контролише и приликом кијања долази до низа рефлексних радњи о чијим последицама не размишљамо. Кијање покушавате несвесно да прекинете или га ублажите, а приликом кијања обавезно затварате очи.
Кијањем се избацују бактерије брзином од 160 км/х и нико у вашем непосредном окружењу не може да им умакне јер имају домет од 10 метара.
Кијањем се чисте ноздрве јер се тако избацују све "лоше" честице накупљене дисањем. "Лоше" честице које се налазе у носној шупљини некада се не могу избацити када кинемо само једном. Зато је понекад потребно више покушаја како би се избациле честице које иритирају нос, због чега кијате неколико пута заредом.
Кијате из разних разлога. Некада је узрок сунчева светлост, некада папир, бибер, алергије или хладан ваздух.
Приликом кијања затварате очи и то је принудни рефлекс који се не може контролисати.
Оно што људи не примећују је да срце у том тренутку успори свој рад. Разлог за ове је дубок удисај пре кијања и стимулација нерава током кијања, наводи се на порталу novosti.rs.
Никако немојте задржавати дах током кијања, а све то у покушају да бисте били тихи, јер може доћи до пуцања капилара у очима, као и до проблема са дијафрагмом. Стручњаци саветују да ако хоћете да осујетите кијање протрљате нос, притисните прстом кожу изнад горње усне и снажно издахнете кроз нос.