VEGETERIJANCI I VEGANI: Treba li deci nametati ovakav način života i kako to utiče na njih?
Deca čiji su roditelji vegeterijanci ili vegani mogu imati ozbiljne probleme u razvoju.
Da li zbog pomodarstva, etičkih ili zdravstvenih razloga, ali vegeterijanizam i veganizam su postali rasprostranjen način života, kako u svetu tako i kod nas.
Iako možda lepo zvuči ne konzumirati ništa što bi ugrožavalo životinje, pitanje je koliko je takav način ishrane zapravo zdrav. Ljudi koji su vegani ili vegeterijanci su ubeđeni da sve što im je potrebno za zdrav život mogu da dobiju iz prirode. Međutim, to baš i nije tako.
VAŠE DETE IMA ASTMU? Evo kojim sportovima SME I TREBA da se bavi!
Za početak, mada slično zvuče, potrebno je napraviti razliku između vegeterijanaca i vegana.
Veganstvo je način ishrane i života koji izbegava bilo kakvu okrutnost nad životinjama. Ono isključuje bilo kakvu vrstu iskorišćavanja radi proizvodnje hrane, odeće, obuće ili u druge svrhe. Veganska ishrana se zasniva na žitaricama, mahunarkama, voću i povrću. Vegani ne jedu ribu, meso, morske plodove, jaja, mleko, mlečne proizvode, pa čak ni med. Takođe ne nose stvari od vune, krzna, kostiju, kože, korala, bisera niti bilo kojih drugih materijala životinjskog porekla i uglavnom izbegavaju proizvode testirane na životinjama.
Vegeterijanci poštuju način ishrane u kojoj se konzumiraju namirnice biljnog porekla (žitarice, mahunarke, voće i povrće) i eventualno namirnice životinjskog porekla (mleko, mlečni proizvodi, jaja), ali bez konzumiranja životinjskog mesa.
Oni koji se vode ovakvim stilom života, neretko taj isti na neki način nameću i svojoj deci.
Da li bi roditelji trebalo da uskraćuju deci određene namirnice i kako to utiče na njih, sa zdravstvene tačke gledišta, pitali smo nutricionistkinju Maju Astaloš?
- Deca u najmanjem uzrastu, a i u pubertetu bi trebalo da jedu podjednako sve namirnice, bez isključivanja bilo koje. Jedino što nije potrebno, ne samo deci nego i odraslima jesu slatkiši, gazirana pića, naravno alkohol. Postoji 7 grupa namirnica (žita i proizvodi od žita; meso, ribe, jaja i njihovi proizvodi; mleko i mlečni proizvodi; vidljive masti; povrće; voće; šećer i šećerni koncentrati) i neophodno je da makar jedna namirnica iz svake grupe bude svakodnevno zastupljena u ishrani da bi ona bila dobro izbalansirana - navodi Maja.
ŠTA KADA DETE ODBIJA POVRĆE: Korisni saveti koji će pomoći da mališani zavole zdravu hranu
Isključivanjem mesa, mleka, jaja, sira može ozbiljno da ugrozi njihov rast i razvoj. Vegani naročito imaju deficit u vitaminima i mineralima, pogotovo vitaminom B12 koji ne može da se sintetiše sam u organizmu.
Definitivno masti treba da budu uključene u ishranu i to korisne masti, puter ili gi puter, kokosovo ulje.
Doručak uvek treba da budu žitarice, sa nekim mlekom ili jogurtom, manje masnim. Za užinu uzimati voće, a za ručak kuvano varivo, salata, parče mesa, supica ili čorba, parče ražanog ili crnog hleba. Večeru nema potrebe izbegavati već jesti parče mesa ili sira, bareno jaje, salatu.
- Nisam za isključivost. Treba slušati svoj organizam i pustiti da deca u nekom periodu posle 20. godine sami odluče da li će biti vegeterijanci, vegani, makrobiotičari i slično - ističe Maja.
ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život
Sa željom da se nezdrave navike iskorene, portal SrbijaDanas.com pokrenuo je kampanju''ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život'', koja će trajati šest meseci i kroz različite sadržaje u vezi sa zdravim navikama, sportom i ishranom imati jedan cilj – da u Srbiji rastu zdrava deca.
Kroz istraživanja i teme koje se iz različitih uglova bave zdravljem predstavljaćemo načine da dete ostane zdravo, kako da se pravilno hrani i načine da se fizički aktivira i zavoli sport.
Naša misija će biti da promenimo poraznu statistiku i sprečimo razvijanje temelja za nastanak teških bolesti koje loša ishrana i fizička neaktivnost uzrokuju, ali i da ukažemo na povoljan uticaj dobrih navika na mentalno zdravlje