ŠTA KADA DETE ODBIJA POVRĆE: Korisni saveti koji će pomoći da mališani zavole zdravu hranu
Navike nije nemoguće promeniti - potrebne su samo volja i želja da vaše dete odraste u čoveka sa zdravim navikama u ishrani.
Nutricionisti su složni u stavu da su roditelji glavni uzrok nezdravih navika svoje dece, ali ističu da za promene nikad nije kasno.
''Roditelji imaju mnogo objašnjenja za lošu ishranu svoje dece - pravdaju se manjkom vremena, time da deca obijaju zdravu hranu, navode da je ona skupa, a priprema dugotrajna... Sve ovo nisu istiniti argumenti, već je reč o izgovorima. Deca koja nisu stekla zdrave navike u predškolskom uzrastu, a za to su odgovorni roditelji i zajednica, nastaviće sa nezdravim navikama. Deca nisu svesna da lošom ishranom narušavaju zdravlje, pa zato i nisu odgovorna. Na odraslima je zadatak da brinući o izbalansiranoj ishrani, brinu o dugoročnim navikama svoje dece i njihovom zdravlju'', poručuje nutricionistkinja Branka Mirković.
ISTRAŽIVANJE SRBIJE DANAS: Da li će naša deca biti zdravi ljudi
Ne prepuštajte odluke u vezi sa hranom detetu
Nutricionistkinja Jasna Vujičić upozorava da često u rukama roditelja nije sva kontrola, a kao glavne ometače zdravih navika vidi bake i deke mališana.
''Roditelji ne nalaze vremena da se svojoj deci posvete u potrebnoj meri. Glavna greška u tome je što odluke prepuštaju detetu i dozvoljavaju da se hrani kako ono želi. Bitan faktor su i bake i deke, koji su najčešće samo ometači jer gotovo po pravilu decu zatrpavaju slatkišima i sokićima kad god ih vide'', kaže nutricionistkinja Jasna Vujičić.
Kako pomoći detetu da zavoli povrće?
Istraživanje Univerziteta u Lidsu u koje su bila uključena deca od četiri meseca do tri godine, pokazalo je da su deca više nego otvorena za nove ukuse.
Mališanima je servirana artičoka između pet i deset puta, a rezultati su pokazali da su čak i oni koji su najupornije odbijali ovu hranu, na kraju pojeli svoju porciju, dok je artičoku zavolelo čak 40 odsto dečaka i devojčica uz istraživanja.
Istraživanje je pokazalo i da je mnogo lakše kada je reč o mlađem detetu, s obzirom da posle druge godine života deca počinju da odbijaju hranu, čak i onu koju su ranije rado jela, što je pokazatelj da sa formiranjem zdravih navika treba početi od najranijeg detinjstva.
Ne treba siliti dete, ali treba biti uporan
Svakako da nije poenta terati dete da na silu pojede sve iz tanjira, ali je činjenica da se upornost isplati - servirajte svom detetu više puta istu namirnicu, pokušajte da objasnite zašto je važno da jede povrće i, što je veoma važno, činite to na ličnom primeru.
''Najbitnija je motivacija i želja da se detetu objasni šta je ishrani dobro, a šta ne i da dete na vašem primeru to shvati. Kada dete nešto dobro uradi, ne nagrađujte ga onime što je loše za njega. Zapamtite da ako vi nemate zdrav raspored obedovanja, teško možete da ubedite dete da ga ono ima'', savetuje nutricionistkinja Vujičić.
DA LI RAZUMEMO DEKLARACIJE: Kratak vodič koji će pomoći da znate šta jedete
ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život
Sa željom da se nezdrave navike iskorene, portal SrbijaDanas.com pokrenuo je kampanju ''ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život'', koja će trajati šest meseci i kroz različite sadržaje u vezi sa zdravim navikama, sportom i ishranom imati jedan cilj – da u Srbiji rastu zdrava deca.
Kroz istraživanja i teme koje se iz različitih uglova bave zdravljem predstavljaćemo načine da dete ostane zdravo, kako da se pravilno hrani i načine da se fizički aktivira i zavoli sport.
Naša misija će biti da promenimo poraznu statistiku i sprečimo razvijanje temelja za nastanak teških bolesti koje loša ishrana i fizička neaktivnost uzrokuju, ali i da ukažemo na povoljan uticaj dobrih navika na mentalno zdravlje.