ШТА КАДА ДЕТЕ ОДБИЈА ПОВРЋЕ: Корисни савети који ће помоћи да малишани заволе здраву храну
Навике није немогуће променити - потребне су само воља и жеља да ваше дете одрасте у човека са здравим навикама у исхрани.
Нутриционисти су сложни у ставу да су родитељи главни узрок нездравих навика своје деце, али истичу да за промене никад није касно.
''Родитељи имају много објашњења за лошу исхрану своје деце - правдају се мањком времена, тиме да деца обијају здраву храну, наводе да је она скупа, а припрема дуготрајна... Све ово нису истинити аргументи, већ је реч о изговорима. Деца која нису стекла здраве навике у предшколском узрасту, а за то су одговорни родитељи и заједница, наставиће са нездравим навикама. Деца нису свесна да лошом исхраном нарушавају здравље, па зато и нису одговорна. На одраслима је задатак да бринући о избалансираној исхрани, брину о дугорочним навикама своје деце и њиховом здрављу'', поручује нутриционисткиња Бранка Мирковић.
ИСТРАЖИВАЊЕ СРБИЈЕ ДАНАС: Да ли ће наша деца бити здрави људи
Не препуштајте одлуке у вези са храном детету
Нутриционисткиња Јасна Вујичић упозорава да често у рукама родитеља није сва контрола, а као главне ометаче здравих навика види баке и деке малишана.
''Родитељи не налазе времена да се својој деци посвете у потребној мери. Главна грешка у томе је што одлуке препуштају детету и дозвољавају да се храни како оно жели. Битан фактор су и баке и деке, који су најчешће само ометачи јер готово по правилу децу затрпавају слаткишима и сокићима кад год их виде'', каже нутриционисткиња Јасна Вујичић.
Како помоћи детету да заволи поврће?
Истраживање Универзитета у Лидсу у које су била укључена деца од четири месеца до три године, показало је да су деца више него отворена за нове укусе.
Малишанима је сервирана артичока између пет и десет пута, а резултати су показали да су чак и они који су најупорније одбијали ову храну, на крају појели своју порцију, док је артичоку заволело чак 40 одсто дечака и девојчица уз истраживања.
Истраживање је показало и да је много лакше када је реч о млађем детету, с обзиром да после друге године живота деца почињу да одбијају храну, чак и ону коју су раније радо јела, што је показатељ да са формирањем здравих навика треба почети од најранијег детињства.
Не треба силити дете, али треба бити упоран
Свакако да није поента терати дете да на силу поједе све из тањира, али је чињеница да се упорност исплати - сервирајте свом детету више пута исту намирницу, покушајте да објасните зашто је важно да једе поврће и, што је веома важно, чините то на личном примеру.
''Најбитнија је мотивација и жеља да се детету објасни шта је исхрани добро, а шта не и да дете на вашем примеру то схвати. Када дете нешто добро уради, не награђујте га ониме што је лоше за њега. Запамтите да ако ви немате здрав распоред обедовања, тешко можете да убедите дете да га оно има'', саветује нутриционисткиња Вујичић.
ДА ЛИ РАЗУМЕМО ДЕКЛАРАЦИЈЕ: Кратак водич који ће помоћи да знате шта једете
ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању ''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо начине да дете остане здраво, како да се правилно храни и начине да се физички активира и заволи спорт.
Наша мисија ће бити да променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље.