ВЕГЕТЕРИЈАНЦИ И ВЕГАНИ: Треба ли деци наметати овакав начин живота и како то утиче на њих?
Деца чији су родитељи вегетеријанци или вегани могу имати озбиљне проблеме у развоју.
Да ли због помодарства, етичких или здравствених разлога, али вегетеријанизам и веганизам су постали распрострањен начин живота, како у свету тако и код нас.
Иако можда лепо звучи не конзумирати ништа што би угрожавало животиње, питање је колико је такав начин исхране заправо здрав. Људи који су вегани или вегетеријанци су убеђени да све што им је потребно за здрав живот могу да добију из природе. Међутим, то баш и није тако.
ВАШЕ ДЕТЕ ИМА АСТМУ? Ево којим спортовима СМЕ И ТРЕБА да се бави!
За почетак, мада слично звуче, потребно је направити разлику између вегетеријанаца и вегана.
Веганство је начин исхране и живота који избегава било какву окрутност над животињама. Оно искључује било какву врсту искоришћавања ради производње хране, одеће, обуће или у друге сврхе. Веганска исхрана се заснива на житарицама, махунаркама, воћу и поврћу. Вегани не једу рибу, месо, морске плодове, јаја, млеко, млечне производе, па чак ни мед. Такође не носе ствари од вуне, крзна, костију, коже, корала, бисера нити било којих других материјала животињског порекла и углавном избегавају производе тестиране на животињама.
Вегетеријанци поштују начин исхране у којој се конзумирају намирнице биљног порекла (житарице, махунарке, воће и поврће) и евентуално намирнице животињског порекла (млеко, млечни производи, јаја), али без конзумирања животињског меса.
Они који се воде оваквим стилом живота, неретко тај исти на неки начин намећу и својој деци.
Да ли би родитељи требало да ускраћују деци одређене намирнице и како то утиче на њих, са здравствене тачке гледишта, питали смо нутриционисткињу Мају Асталош?
- Деца у најмањем узрасту, а и у пубертету би требало да једу подједнако све намирнице, без искључивања било које. Једино што није потребно, не само деци него и одраслима јесу слаткиши, газирана пића, наравно алкохол. Постоји 7 група намирница (жита и производи од жита; месо, рибе, јаја и њихови производи; млеко и млечни производи; видљиве масти; поврће; воће; шећер и шећерни концентрати) и неопходно је да макар једна намирница из сваке групе буде свакодневно заступљена у исхрани да би она била добро избалансирана - наводи Маја.
ШТА КАДА ДЕТЕ ОДБИЈА ПОВРЋЕ: Корисни савети који ће помоћи да малишани заволе здраву храну
Искључивањем меса, млека, јаја, сира може озбиљно да угрози њихов раст и развој. Вегани нарочито имају дефицит у витаминима и минералима, поготово витамином Б12 који не може да се синтетише сам у организму.
Дефинитивно масти треба да буду укључене у исхрану и то корисне масти, путер или ги путер, кокосово уље.
Доручак увек треба да буду житарице, са неким млеком или јогуртом, мање масним. За ужину узимати воће, а за ручак кувано вариво, салата, парче меса, супица или чорба, парче ражаног или црног хлеба. Вечеру нема потребе избегавати већ јести парче меса или сира, барено јаје, салату.
- Нисам за искључивост. Треба слушати свој организам и пустити да деца у неком периоду после 20. године сами одлуче да ли ће бити вегетеријанци, вегани, макробиотичари и слично - истиче Маја.
ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот
Са жељом да се нездраве навике искорене, portal SrbijaDanas.com pokrenuo је кампању''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо начине да дете остане здраво, како да се правилно храни и начине да се физички активира и заволи спорт.
Наша мисија ће бити да променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље