VELIKA ČAST: Premijeri Srbije i Kine putovali do Pekinga 300km na sat!
Premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsednici vlada zemalja Centralne i Istočne Evrope (CIEZ), koji učestvuju na Četvrtom samitu u kineskom gradu Sudžou, danas su nastavili svoje aktivnosti u Pekingu, do koga su sa kineskim premijerom Li Kećijangom putovali brzim vozom preko Šangaja.
U vozu, koji ide 300 km na sat, kineski premijer je odlučio da najveću čast od prisutnih ukaže predsedniku Vlade Srbije odredivši da upravo on sedi pored njega, saopštila je Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima.
U toku vožnje, koja između Sudžoa i Šangaja traje 20-tak minunta, dvojica premijera su se dogovorila da radovi na pruzi Beograd-Budimpešta moraju da budu završeni u roku od dve godine, jer bi to predstavljalo najbolji dokaz srpske i kineske efikasnosti, ozbiljnosti i odgovornosti.
Srbija sa Kinom sprovodi projekte u vrednosti preko 1,5 milijardi dolara.
Vučić je juče učestvovao na 4. samitu šefova vlada Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope, kao i na 5. ekonomsko-trgovnskom forumu CIEZ. Kako je rekao, Srbija je među prvim zemljama koja se kandidovala da bude korisnik kreditne linije od deset milijardi dolara za unapređenje saradnje Kine sa zemljama Centralne i Istočne Evrope i vodeća zemlja u tom delu Evrope u realizaciji infrastrukturnih projekata sa Kinom. Vučić je rekao da Srbija sa Kinom sprovodi projekte izgradnje energetske i saobraćajne infrastrukture u vrednosti većoj od 1,5 milijardi dolara.
Premijer Srbije je višednevnu posetu Kini počeo obilaskom Industrijskog parka i fabrike autobusa Hajger, rekao je da Srbija može mnogo da nauči od Kine o urbanom planiranju, ekonomskom razvoju i javnoj administraciji, te da može da bude motor razvoja cele istočne Evrope.
On je najavio da će u narednih šest meseci biti urađena studija izvodljivosti za izgradnju industrijskog parka u Beogradu, po ugledu na kineski Industrijski park u Sudžou, kao i mogućnost saradnje kineske fabrike autobusa Hajger i srpskog Ikarbusa.
Premijer Srbije posetu Kini završiće u četvrtak, zvaničnim, bilateralnim susretima sa najvišim kineskim zvaničnicima. Tokom oficijelne posete Pekingu, premijer Vučić imaće odvojene susrete sa predsednikom Kine Si Ðinpingom i premijerom Li Kećiangom.
Kad je reč o samitu CIEZ, predsednik srpske vlade je, koji je višednevnu posetu Kini počeo obilaskom Industrijskog parka i fabrike autobusa Hajger, primetio je da Srbija može mnogo da nauči od Kine o urbanom planiranju, ekonomskom razvoju i javnoj administraciji, te da može da bude motor razvoja cele istočne Evrope.
Zamajac za Srbiju
Premijer je rekao da je Industrijski park u Sudžou najuspešniji u Kini, da ima bruto domaći proizvod pet puta veći od Srbije i da naša zemlja može da preuzme taj način organizacije.
Prema njegovim rečima, uz pomoć ambasadora Kine u Srbiji Li Manćanga došli smo do kineske kompanije, koja će, u narednih šest meseci, da uradi studiju izvodiljivosti za manji, ali po istom principu pravljen industrijski park u okolini mosta Mihailo Pupin, koji je otvorio sa premijerom Kine. To može da bude, istakao je, izvanredan zamajac za Srbiju.
Saradnja Ikarbusa i Hajgera
Vučić je, govoreći o mogućoj produkcijskoj saradnji Ikarbusa i Hajgera, rekao da te dve firme već razgovaraju i da veruje da će Srbija u novom industrijskom parku, zajedno sa Simensom, moći da isporučuje takve električne autobuse na domaća, ali i strana tržišta.
- Gledaćemo da prepišemo sve ono dobro što smo videli u Kini - rekao je Vučić, ističući da su Kinezi davali veoma povoljne uslove investitorima. On je naglasio da Srbija podržava inicijativu Kine za jačanje saradnje sa zemaljama Centralne i Istočne Evrope.
- I Srbija želi da, kao punkt na mapi Pojasa i puta, postane jedno od važnijih regionalnih trgovinskih čvorišta u ovom delu Evrope. To je za Srbiju i razvojna šansa - izjavio je premijer Vučić.
Obraćajući se šefovima vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, premijer Vučić je rekao da Srbija, u okviru svojih napora da postane članica EU, nastoji da razvija i održava konstruktivne odnose sa susedima i zemljama u regionu Jugoistočne Evrope.
Dodao je da je srpska Vlada posvećena sprovođenju reformi u cilju jačanja privrede i poboljšanja života građana Srbije.
- Činjenica da na Samitu učestvuju većim delom zemlje članice EU, govori u prilog tome da je ovaj vid saradnje neodvojiv od ukupnih odnosa Kine i EU i da predstavlja dodatni mehanizam unapređenja ovog strateškog partnerstva - zaključio je premijer Vučić.