ВЕЛИКА ЧАСТ: Премијери Србије и Кине путовали до Пекинга 300км на сат!
Премијер Србије Александар Вучић и председници влада земаља Централне и Источне Европе (ЦИЕЗ), који учествују на Четвртом самиту у кинеском граду Суџоу, данас су наставили своје активности у Пекингу, до кога су са кинеским премијером Ли Кећијангом путовали брзим возом преко Шангаја.
У возу, који иде 300 км на сат, кинески премијер је одлучио да највећу част од присутних укаже председнику Владе Србије одредивши да управо он седи поред њега, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима.
У току вожње, која између Суџоа и Шангаја траје 20-так минунта, двојица премијера су се договорила да радови на прузи Београд-Будимпешта морају да буду завршени у року од две године, јер би то представљало најбољи доказ српске и кинеске ефикасности, озбиљности и одговорности.
Србија са Кином спроводи пројекте у вредности преко 1,5 милијарди долара.
Вучић је јуче учествовао на 4. самиту шефова влада Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе, као и на 5. економско-трговнском форуму ЦИЕЗ. Како је рекао, Србија је међу првим земљама која се кандидовала да буде корисник кредитне линије од десет милијарди долара за унапређење сарадње Кине са земљама Централне и Источне Европе и водећа земља у том делу Европе у реализацији инфраструктурних пројеката са Кином. Вучић је рекао да Србија са Кином спроводи пројекте изградње енергетске и саобраћајне инфраструктуре у вредности већој од 1,5 милијарди долара.
Премијер Србије је вишедневну посету Кини почео обиласком Индустријског парка и фабрике аутобуса Хајгер, рекао је да Србија може много да научи од Кине о урбаном планирању, економском развоју и јавној администрацији, те да може да буде мотор развоја целе источне Европе.
Он је најавио да ће у наредних шест месеци бити урађена студија изводљивости за изградњу индустријског парка у Београду, по угледу на кинески Индустријски парк у Суџоу, као и могућност сарадње кинеске фабрике аутобуса Хајгер и српског Икарбуса.
Премијер Србије посету Кини завршиће у четвртак, званичним, билатералним сусретима са највишим кинеским званичницима. Током официјелне посете Пекингу, премијер Вучић имаће одвојене сусрете са председником Кине Си Ђинпингом и премијером Ли Кећиангом.
Кад је реч о самиту ЦИЕЗ, председник српске владе је, који је вишедневну посету Кини почео обиласком Индустријског парка и фабрике аутобуса Хајгер, приметио је да Србија може много да научи од Кине о урбаном планирању, економском развоју и јавној администрацији, те да може да буде мотор развоја целе источне Европе.
Замајац за Србију
Премијер је рекао да је Индустријски парк у Суџоу најуспешнији у Кини, да има бруто домаћи производ пет пута већи од Србије и да наша земља може да преузме тај начин организације.
Према његовим речима, уз помоћ амбасадора Кине у Србији Ли Манћанга дошли смо до кинеске компаније, која ће, у наредних шест месеци, да уради студију изводиљивости за мањи, али по истом принципу прављен индустријски парк у околини моста Михаило Пупин, који је отворио са премијером Кине. То може да буде, истакао је, изванредан замајац за Србију.
Сарадња Икарбуса и Хајгера
Вучић је, говорећи о могућој продукцијској сарадњи Икарбуса и Хајгера, рекао да те две фирме већ разговарају и да верује да ће Србија у новом индустријском парку, заједно са Сименсом, моћи да испоручује такве електричне аутобусе на домаћа, али и страна тржишта.
- Гледаћемо да препишемо све оно добро што смо видели у Кини - рекао је Вучић, истичући да су Кинези давали веома повољне услове инвеститорима. Он је нагласио да Србија подржава иницијативу Кине за јачање сарадње са земаљама Централне и Источне Европе.
- И Србија жели да, као пункт на мапи Појаса и пута, постане једно од важнијих регионалних трговинских чворишта у овом делу Европе. То је за Србију и развојна шанса - изјавио је премијер Вучић.
Обраћајући се шефовима влада Кине и земаља Централне и Источне Европе, премијер Вучић је рекао да Србија, у оквиру својих напора да постане чланица ЕУ, настоји да развија и одржава конструктивне односе са суседима и земљама у региону Југоисточне Европе.
Додао је да је српска Влада посвећена спровођењу реформи у циљу јачања привреде и побољшања живота грађана Србије.
- Чињеница да на Самиту учествују већим делом земље чланице ЕУ, говори у прилог томе да је овај вид сарадње неодвојив од укупних односа Кине и ЕУ и да представља додатни механизам унапређења овог стратешког партнерства - закључио је премијер Вучић.