VOLITE "ALISU U ZEMLJI ČUDA"? Ovo sigurno niste znali o ovoj knjizi!
Luis Kerol je napisao mnoge fantastične pripovetke za decu, a jedna od njegovih najpoznatijih knjiga jeste čuvena "Alisa".
Lik male Alise napravljen je po uzoru na stvarnu osobu - Alisu Lidl
Iako nije bila plavuša, već brineta, Alisa iz stvarnog života prikazana je u delima fikcije skoro isto onoliko puta koliko je prikazivana i izmišljena Alisa. Po njoj je rađena i predstava "Alisa i Petar", koja govori o sussretu Alise Lidl i Pitera Dejvisa - jednog od dečaka koji su nadahnuli nastanak lika Petra Pana. Alisa je bila ćerka porodičnih prijatelja Luisa Kerola i njegov čest fotomodel, a priča o izgubljenoj devojčici nastala je onda kada je Alisa pitala pisca da joj ispriča neku priču tokom puta brodom za Oksford.
Sećate se drveta na kom stoji Češirska mačka? I ono postoji!
Drvo koje je nadahnulo Kerola da napiše čuvenu scenu u kojoj mačka leškari na drvetu nalazi se u bašti iza Alisine kuće u Oksfordu.
I supa od lažnje kornjače postoji!
Ovo je bilo popularno jelo u viktorijanskoj epohi. Tako su siromasi pravili varijaciju na bogatašku zelenu supu od kornjače, a kuvali su je od različitih delova teleta - mozga, glave i kopita. Lažna kornjača je na slikama predstavljena kao biće sa telom (oklopom) kornjače i glavom, repom i zadnjim nogama teleta.
Kraljica Viktorija je naručila da joj Kerol posveti knjigu
I to pošto je pročitala "Alisu u zemlji čuda". Oduševljenoj kraljici Kerol je posvetio narednu knjigu. Međutim, sudeći po naslovu dela, ne verujemo da se kraljici dopalo ovo književno delo - "Elementarna rasprava o determinantama s njihovom primenom na simultane linearne i algebarske jednačine".
Imena sestara u Miševoj priči odnose se na tri sestre porodice Lidl
Elzi, Lejsi i Tili predstavljaju Alisu Lidl i njene dve sestre. Lejsi je transformacija Alisinog imena, Elzi potiče od inicijala Lorine Šarlote, dok je Tili skraćeno od Matilde.
Luis Kerol je patio od halucinacija
Pisac je bolovao od retkog neurološkog poremećaja koji je uzrokovao neobične halucinacije i uticao na percepciju veličine objekata. Tako je Kerol neke stvari video manje, odnosno veće, nego što jesu - što i jeste tema cele knjige. Tu bolest otkrio je engleski psihijatar Džon Tod 1955. godine, pa se zato zove Todov sindrom, ali i Sindrom Alise u Zemlji čuda.
Znate li da je Luis Kerol bio piščev pseudonim?
Pravo ime bilo mu je Čarls Latvidž Dodžson. Njegov pseudonim sastavljan je od anglicizma reči "Ludovicus" (latinska verzija Lazvidža) i irsko prezimena Kerol koje simbolično predstavlja lično ime pisca - Čarls - "Carolus".
Knjiga je zabranjena u Kini 1931. godine?
Romani o Alisi zabranjeni su u Kini od 1931. godine, na osnovu kineskog pravila da životinje ne bi trebalo da koriste ljudski jezik.