ВОЛИТЕ "АЛИСУ У ЗЕМЉИ ЧУДА"? Ово сигурно нисте знали о овој књизи!
Луис Керол је написао многе фантастичне приповетке за децу, а једна од његових најпознатијих књига јесте чувена "Алиса".
Лик мале Алисе направљен је по узору на стварну особу - Алису Лидл
Иако није била плавуша, већ бринета, Алиса из стварног живота приказана је у делима фикције скоро исто онолико пута колико је приказивана и измишљена Алиса. По њој је рађена и представа "Алиса и Петар", која говори о sussretu Алисе Лидл и Питера Дејвиса - једног од дечака који су надахнули настанак лика Петра Пана. Алиса је била ћерка породичних пријатеља Луиса Керола и његов чест фотомодел, а прича о изгубљеној девојчици настала је онда када је Алиса питала писца да јој исприча неку причу током пута бродом за Оксфорд.
Сећате се дрвета на ком стоји Чеширска мачка? И оно постоји!
Дрво које је надахнуло Керола да напише чувену сцену у којој мачка лешкари на дрвету налази се у башти иза Алисине куће у Оксфорду.
И супа од лажње корњаче постоји!
Ово је било популарно јело у викторијанској епохи. Тако су сиромаси правили варијацију на богаташку зелену супу од корњаче, а кували су је од различитих делова телета - мозга, главе и копита. Лажна корњача је на сликама представљена као биће са телом (оклопом) корњаче и главом, репом и задњим ногама телета.
Краљица Викторија је наручила да јој Керол посвети књигу
И то пошто је прочитала "Алису у земљи чуда". Одушевљеној краљици Керол је посветио наредну књигу. Међутим, судећи по наслову дела, не верујемо да се краљици допало ово књижевно дело - "Елементарна расправа о детерминантама с њиховом применом на симултане линеарне и алгебарске једначине".
Имена сестара у Мишевој причи односе се на три сестре породице Лидл
Елзи, Лејси и Тили представљају Алису Лидл и њене две сестре. Лејси је трансформација Алисиног имена, Елзи потиче од иницијала Лорине Шарлоте, док је Тили скраћено од Матилде.
Луис Керол је патио од халуцинација
Писац је боловао од ретког неуролошког поремећаја који је узроковао необичне халуцинације и утицао на перцепцију величине објеката. Тако је Керол неке ствари видео мање, односно веће, него што јесу - што и јесте тема целе књиге. Ту болест открио је енглески психијатар Џон Тод 1955. године, па се зато зове Тодов синдром, али и Синдром Алисе у Земљи чуда.
Знате ли да је Луис Керол био пишчев псеудоним?
Право име било му је Чарлс Латвиџ Доџсон. Његов псеудоним састављан је од англицизма речи "Лудовицус" (латинска верзија Лазвиџа) и ирско презимена Керол које симболично представља лично име писца - Чарлс - "Царолус".
Књига је забрањена у Кини 1931. године?
Романи о Алиси забрањени су у Кини од 1931. године, на основу кинеског правила да животиње не би требало да користе људски језик.