Zašto lekari slušaju muziku tokom operacije?
U ovim situacijama, muziku žele i pacijenti i tim lekara.
Rasprostranjeno je mišljenje da je potpuna tišina idealna za koncentraciju tokom rada, ali tim lekara u Univerzitetskoj bolnici u Kardifu je pokazao da čak 72% hirurga sluša muziku tokom zahvata u operacionoj sali.
Njihova studija, objavljena u časopisu "British Medical Journal", otkriva da 80% medicinskog osoblja smatra da im muzika pomaže u radu, jer ona pospešuje međusobnu komunikaciju, smanjuje nivo anksioznosti i poboljšava efikasnost.
Možda danas neki lekari misle da je ovo apsurdno, ali vraćajući se u prošlost ovo svakako nije nije novina. Početkom 20. veka, engleski hirurg Huan Kejn uneo je fonograf u operacionu salu, jer je smatrao da muzika smiruje i dovlači pažnju pacijentima od užasnutih okolnosti u kojima se nalaze.
Muzika takođe ima sposobnost da smanji srčanu frekvenciju (broj srčanih otkucaja u jednoj minuti) kod pacijenta pod anestezijom. Na repertoaru je najčešće klasična muzika, ali ima i onih koji rado slušaju i brži i moderniji tempo.
Hirurzi, ljubitelji muzike, napravili su listu pesama koje rado puštaju tokom operisanja pacijenata, poput "Staying Alive" (Bee Gees), "Smooth Operator" (Sade), "Wake me up before you go go" (Wham) i mnoge druge, beleži "Huffington Post".