Зашто лекари слушају музику током операције?
У овим ситуацијама, музику желе и пацијенти и тим лекара.
Распрострањено је мишљење да је потпуна тишина идеална за концентрацију током рада, али тим лекара у Универзитетској болници у Кардифу је показао да чак 72% хирурга слуша музику током захвата у операционој сали.
Њихова студија, објављена у часопису "Бритисх Медицал Јоурнал", открива да 80% медицинског особља сматра да им музика помаже у раду, јер она поспешује међусобну комуникацију, смањује ниво анксиозности и побољшава ефикасност.
Можда данас неки лекари мисле да је ово апсурдно, али враћајући се у прошлост ово свакако није није новина. Почетком 20. века, енглески хирург Хуан Кејн унео је фонограф у операциону салу, јер је сматрао да музика смирује и довлачи пажњу пацијентима од ужаснутих околности у којима се налазе.
Музика такође има способност да смањи срчану фреквенцију (број срчаних откуцаја у једној минути) код пацијента под анестезијом. На репертоару је најчешће класична музика, али има и оних који радо слушају и бржи и модернији темпо.
Хирурзи, љубитељи музике, направили су листу песама које радо пуштају током оперисања пацијената, попут "Staying Аливе" (Бее Геес), "Smooth Оператор" (Саде), "Wake ме уп бефоре you го го" (Wham) и многе друге, бележи "Huffington Пост".