Sjaj i tragedija legendarne EKV grupe - kako su najteže bolesti i teška zavisnost okončale blistavu budućnost bisera Jugoslavije
Zla sudbina nadvila se nad ovim mladim životima.
Priča o Ekatarini Velikoj, poznatoj i kao EKV, završila je 1994. godine, tačno 11 godina nakon objavljivanja njihovog debitantskog albuma "Katarina II".
Tokom te decenije i više, bend je ostavio neizbrisiv trag na muzičku scenu naših prostora. Međutim, sudbina svakog od članova ovog kultnog benda nosila je gorke posledice.
Milan, Megi, Bojan, Vd i ostali članovi grupe obeležili su svoje vreme pesmama koje su, osim mnogobrojnih hitova, pratile i kontroverze u vezi s njihovim privatnim životima i stihovima koje i danas pevaju nove generacije. Mnoge mlade osobe nisu se ni rodile kada je bend napustio scenu.
Nakon albuma "Neko nas posmatra" iz 1992. godine, koji su muzički kritičari nazvali najgorim u njihovoj diskografiji, frontmen Milan Mladenović je otišao u Brazil da radi na svom projektu "Angel's Breath" zajedno sa prijateljem i Mitrom Subotićem Subom. Ovaj mračni i hermetični projekat značajno se razlikovao od onoga što je Mladenović radio sa EKV-om, a postao je savršen završetak njegove neobične karijere.
Po povratku iz Brazila, Milan je bio dobro raspoložen i krenuo je na koncertnu turneju sa EKV, uz rad na novim pesmama za album koji je nosio radni naslov "Ponovo zajedno". Međutim, rad na albumu je prekinut zbog njegovih zdravstvenih problema. Poslednji nastup benda održan je u Budvi u avgustu 1994. godine, nakon čega je Milan odmah hospitalizovan. Zvanična dijagnoza bila je rak pankreasa, dok su nezvanično kružile priče o raznim tumorima kao posledicama višegodišnje borbe sa virusom HIV-a.
Milan je u svojim poslednjim rečima izrazio da mu nije žao što je svoj život posvetio rokenrolu. Smatrao je da je trošenje godina na "neozbiljnu stvar kao što je rokenrol" bilo poštenije i iskrenije nego bilo šta drugo. Preminuo je 5. novembra 1994. godine u Beogradu, u 37. godini, a njegova smrt označila je kraj rada grupe Ekatarina Velika.
Basista Bojan Pečar, rođen 22. marta 1960. godine u Beogradu, napustio je EKV nakon albuma "Samo par godina za nas" 1989. godine i preselio se u London, gde je svirao u bendu "Mišn" i bavio se slikarstvom. Umro je 13. oktobra 1998. godine u 39. godini, prema zvaničnoj verziji od srčanog udara, ali su kružile i priče o predoziranju.
Margita Stefanović, poznata kao Magi, bila je ključna figura EKV-a, pridruživši se bendu 1982. godine. Njen jedinstveni glas i energija ostavili su dubok trag u muzici. Magi je stvorila neka od najpoznatijih dela EKV-a, ali je posle raspada benda, kao i Milanove smrti, počela da tone u zaborav, a droge su je vodile u propast. Umrla je 2002. godine u 43. godini.
Srđan Žika Todorović, koji je bio bubnjar od 1987. do 1990. godine, osvrnuo se na svoj rad sa EKV-om, ističući koliko su ga čuvali kao mladog člana. I on se suočio sa ličnom tragedijom kada mu je preminuo sin.
Vd, rođen kao Ivan Vdović, bio je poznat kao prva registrovana osoba obolela od AIDS-a u Jugoslaviji. Bio je muzička ikona, ali su problemi s drogom uzeli danak. Umro je 25. septembra 1992. godine u 31. godini.
Dušan Dejanović, prvi bubnjar benda, takođe je umro od AIDS-a 16. novembra 2000. godine. Dušan Gerzić, poznat kao Gera, koji je radio omot prve ploče EKV, preminuo je u januaru 1998. godine pod nerazjašnjenim okolnostima.
Mitar Subotić Suba, Milanov prijatelj i producent, preselio se u Brazil i postao uspešan u elektronskoj muzici, ali je poginuo 1999. godine u požaru u svom studiju.
Kroz sve ove sudbine, bend EKV ostaje jedan od najautentičnijih i najmisterioznijih u istoriji muzike bivše Jugoslavije, a njihova muzika i dalje rezonira sa generacijama.