Ko je sve u konkurenciju za Nin-ovu nagradu? Jedan vladika, sudija, dva dvostruka dobitnika, režiser i mnogi drugi
Veliki broj romana pristikao na adresu redakcije.
NIN-ova nagrada za roman godine, najprestižnije književno priznanje u Srbiji, i ove godine privukla je veliki broj autora i izdavača. Za 71. dodelu ove nagrade u redakciju lista stiglo je čak 185 naslova, što ponovo potvrđuje vitalnost domaće književne scene. Prema propozicijama, konkurs je bio otvoren do 1. decembra, dok su naslovi objavljeni u prve dve nedelje tog meseca mogli biti prijavljeni do 15. decembra, pod uslovom da su prethodno najavljeni.
Spisak prijavljenih autora i dela impresivan je, otkrivajući ne samo bogatstvo godišnje književne produkcije već i značajan broj novih imena na sceni. Među kandidatima su se, međutim, našla i dvojica pisaca koji su već dva puta osvajali ovu prestižnu nagradu, što dodatno podiže očekivanja i interesovanje za ovogodišnji izbor.
Od ukupno 185 prijavljenih romana, nekoliko naslova nije ispunjavalo propozicije konkursa i stoga nisu uvršteni u zvaničan spisak.
Novoimenovani žiri, u sastavu Aleksandar Jerkov (predsednik), Adrijana Marčetić, Mladen Vesković, Tamara Mitrović i Vladimir Gvozden, trenutno pažljivo razmatra pristigle romane. Odluku o tome koji naslovi ulaze u širi izbor saopštiće sledeće nedelje, tačnije 31. decembra.
Nakon toga, proces izbora se nastavlja – najpre će biti objavljen uži izbor, a zatim i najuži, dok će ime ovogodišnjeg dobitnika NIN-ove nagrade biti poznato krajem januara. Svečana dodela priznanja 71. laureatu zakazana je za 3. februar, kada će tradicionalno biti održana ceremonija na Kolarčevoj zadužbini u Beogradu.
NIN-ova nagrada ostaje ključni orijentir u vrednovanju savremene srpske književnosti, a ovogodišnji proces izbora ponovo izaziva veliko interesovanje kako među autorima, tako i među ljubiteljima književnosti. Kako smo to navikli prethodnih gdoina, videćemo da li će biti kontroverzi.
Ko je sve konkurisao?
Među rukopisima, pristiglim na konkurs, jesu oni debitantski, pa i romani koji su posthumno objavljeni, poput onih Gorana Petrovića "Palata" ili Dobrila Nenadića "Bekstvo iz raja".
Na konkurs su se prijavili s novim delima i raniji laureati NIN-ove nagrade. Među njima su svostruki dobitnik Dragan Velikić s "Bečkim romanom" (dobio NIN-ovu nagradu za "Ruski prozor" i "Islednika") i dvostruki dobitnik Svetislav Basara, koji je već nagrađen priznanjem 2021. za "Kontraendorfin" i "Uspon i pad parkinsonove bolesti" 2006. a sad je u trci s novom knjigom "Minority Report: Podcast".
S novim romanima konkurišu i dobitnici drugih uglednih književnih priznanja u nas, poput Vladislava Bajca ("Pucanj u prazno") Uglješe Šajtinca ("Madam Fajrflaj"), Jovice Aćina ("Kotao"), Tanje Stupar Trifunović ("Duž oštrog noža leti ptica"), Marijane Čanak ("Svetlo trojstvo"), Mirka Demića ("Nebeska divanhana")…
No, u konkurenciji su i oni kojima literatura nije osnovna vokacija: Goran Marković ("Zavod"), Milan St. Protić ("Ime joj je Glorija"), vladika Grigorije ("Stranac u šumi"), Miodrag Majić ("Pod tuđim suncem"), Filip Čolović ("Vir").
Prijavii su se i Dejan Stojiljković, koji je poslao roman "Serafim" i Muharem Bazdulj s delom "Limeni lijes za Zaimović Zejnu").