Ко је све у конкуренцију за Нин-ову награду? Један владика, судија, два двострука добитника, режисер и многи други
Велики број романа пристикао на адресу редакције.
НИН-ова награда за роман године, најпрестижније књижевно признање у Србији, и ове године привукла је велики број аутора и издавача. За 71. доделу ове награде у редакцију листа стигло је чак 185 наслова, што поново потврђује виталност домаће књижевне сцене. Према пропозицијама, конкурс је био отворен до 1. децембра, док су наслови објављени у прве две недеље тог месеца могли бити пријављени до 15. децембра, под условом да су претходно најављени.
Списак пријављених аутора и дела импресиван је, откривајући не само богатство годишње књижевне продукције већ и значајан број нових имена на сцени. Међу кандидатима су се, међутим, нашла и двојица писаца који су већ два пута освајали ову престижну награду, што додатно подиже очекивања и интересовање за овогодишњи избор.
Од укупно 185 пријављених романа, неколико наслова није испуњавало пропозиције конкурса и стога нису уврштени у званичан списак.
Новоименовани жири, у саставу Александар Јерков (председник), Адријана Марчетић, Младен Весковић, Тамара Митровић и Владимир Гвозден, тренутно пажљиво разматра пристигле романе. Одлуку о томе који наслови улазе у шири избор саопштиће следеће недеље, тачније 31. децембра.
Након тога, процес избора се наставља – најпре ће бити објављен ужи избор, а затим и најужи, док ће име овогодишњег добитника НИН-ове награде бити познато крајем јануара. Свечана додела признања 71. лауреату заказана је за 3. фебруар, када ће традиционално бити одржана церемонија на Коларчевој задужбини у Београду.
НИН-ова награда остаје кључни оријентир у вредновању савремене српске књижевности, а овогодишњи процес избора поново изазива велико интересовање како међу ауторима, тако и међу љубитељима књижевности. Како смо то навикли претходних гдоина, видећемо да ли ће бити контроверзи.
Ко је све конкурисао?
Међу рукописима, пристиглим на конкурс, јесу они дебитантски, па и романи који су постхумно објављени, попут оних Горана Петровића "Палата" или Добрила Ненадића "Бекство из раја".
На конкурс су се пријавили с новим делима и ранији лауреати НИН-ове награде. Међу њима су своструки добитник Драган Великић с "Бечким романом" (добио НИН-ову награду за "Руски прозор" и "Иследника") и двоструки добитник Светислав Басара, који је већ награђен признањем 2021. за "Контраендорфин" и "Успон и пад паркинсонове болести" 2006. а сад је у трци с новом књигом "Minority Репорт: Podcast".
С новим романима конкуришу и добитници других угледних књижевних признања у нас, попут Владислава Бајца ("Пуцањ у празно") Угљеше Шајтинца ("Мадам Фајрфлај"), Јовице Аћина ("Котао"), Тање Ступар Трифуновић ("Дуж оштрог ножа лети птица"), Маријане Чанак ("Светло тројство"), Мирка Демића ("Небеска диванхана")…
Но, у конкуренцији су и они којима литература није основна вокација: Горан Марковић ("Завод"), Милан Ст. Протић ("Име јој је Глорија"), владика Григорије ("Странац у шуми"), Миодраг Мајић ("Под туђим сунцем"), Филип Чоловић ("Вир").
Пријавии су се и Дејан Стојиљковић, који је послао роман "Серафим" и Мухарем Баздуљ с делом "Лимени лијес за Заимовић Зејну").