Marina Abramović na korak da postane POČASNI AKADEMIK SANU: Umetnica dobila snažnu podršku za drugi krug
Abramovićeva je svojom umetnošću inspirisala generacije umetnika i otvorila nove horizonte u svetu performansa. Njena predanost umetnosti i istraživanje granica ljudskog iskustva i mogućnosti čine je jednom od najuticajnijih umetnica 21. veka.
Marina Abramović je svetski priznata performans umetnica čija dela istražuju granice ljudskog tela, uma i duše. Rođena u Beogradu, 1946. godine, a svojom hrabrošću, angažmanom i neumornim eksperimentisanjem postala ikona savremene umetničke scene.
Njeni performansi ostavljaju duboku impresiju, postavljajući pitanja o ljudskoj egzistenciji, identitetu, bolu, strahu i samospoznaji. Umetnost za Abramovićevu nije samo estetsko iskustvo, već i putovanje ka dubljem razumevanju sebe i sveta oko sebe.
Marina Abramović je od 14. marta do 30. maja 2010. godine imala svoju retrospektivnu izložbu u Muzeju moderne umetnosti u Njujorku, koja je obuhvatala i performans The Artist is Present, na kojem je 763 sata i 30 minuta sedela nepomično u tišni, dok su posetioci jedan po jedan sedeli na stolici nasuprot nje bez da je dodiruju ili pričaju sa njom. Na stolici naspram nje je za vreme trajanja performansa sedelo 1545 posetilaca, među kojima su bili Lou Reed, James Franco, Bjork, Lady Gaga. 750.000 posetilaca je prošlo kroz atrijum muzeja za vreme trajanja izložbe. Bila je to najveća izložba performansa u istoriji Muzeja moderne umetnosti u Njujorku. Ovaj intimni susret između umetnice i publike stvorio je duboke emocionalne veze i postao jedan od najznačajnijih trenutaka u istoriji performansa.
Pored "The Artist is Present", Abramović je poznata po svojim drugim radovima kao što su "Rhythm 0", u kojem je publika imala slobodu da koristi različite predmete na njenom telu tokom šest sati, "The Great Wall Walk", u kojem je Abramović prepešačila Kineski zid, i mnogi drugi koji istražuju teme kao što su patnja, ljubav, transcedencija i povezanost.
Zbog svega navedenog, umetnica je na korak bliža tituli akademika, budući da je prošla drugi krug izbora za članove Srpske akademije nauka i umetnosti. Ona se na listi kandidata za Odeljenje za umetnost našla na predlog vajara Mrđana Bajića, pored reditelja Želimira Žilnika, kompozitorke Aleksandre Verbalov, arhitekte Dejana Miljkovića i još dvadesetak istaknutih umetnika. Ovo Odeljenje je već završilo sa glasanjem, a dirigent Dejan Savić nije dobio potreban broj glasova članova ovog odeljenja, te je eliminisan.
Sa druge strane, mediji prenose da je Marina Abramović dobila podršku članstva i prošla u drugi krug.
Ako bi Marina Abramović postala član SANU, to bi bio presedan, budući da je performans često osporavan kao umetnost iz razloga što se prilikom izvođenja dela koristi bodi art, pokret, mimika, gest... Marina Abramović u svojim performansima insistira na pokretu igrača, a iscrpljivanje tela postalo je osnovna karakteristika njenog umetničkog izraza.
Glasanje za nove članove SANU obaviće se 7. novembra na izbornoj skupštini. Pravo da predlažu kandidate imaju odeljenja i odbori SANU, senati univerziteta, naučno-nastavna veća fakulteta, naučna veća instituta, organi upravljanja naučnih društava i udruženja umetnika.
Krajem marta istakao je rok za sastavljanje lista sa imenima kandidata, a u naredom periodu akademici matičnih odeljenja većaće o predlozima i sastaviti konačnu listu kandidata, a kandidat za akademika biće onaj ko na tajnom glasanju dobije podršku većine članova nekog odeljenja.