Obeležena 109. godišnjica smrti Nadežde Petrović u Čačku
Polaganju venaca prethodio je parastos održan u hramu Vaznesenja gospodnjeg.
Polaganjem venaca na spomenik Nadežde Petrović u centru Čačka obeleženo je 109 godina od smrti slavne slikarke.
Vence su položili predstavnici grada Čačka, Umetničke galerije "Nadežda Petrović", "Kola srpskih sestara" iz Čačka, Udruženje poslovnih žena "Nadežda Petrović" kao i deca iz vrtića koji nosi ime slikarke.
"Umetnička galerija `Nadežda Petrović` zajedno sa Kolom srpskih sestara i predstavnicima gradske uprave, već godinama na godišnjicu smrti naše velike umetnice, polaganjem venca odaje poštu i pijetet ženi koja se izborila za sopstvene stavove u umetnosti, ženi koja je zbližavala umetnike na ovim prostorima, ženi koja je radila na emancipaciji društva, jednom mukotrpnom borbom sa onim starim, konzervativnim i tradicionalnim društvom. Ženi koja je anticipirala put srpske umetnosti i koja je zauzela mesto rodonačelnika srpske moderne. Ženi koja je odabrala da neguje ranjene borce i na kraju položila i ono najvrednije, svoj život", rekao je direktor Umetničke galerije "Nadežda Petrović" Branko Ćalović.
Ćalović je istakao da grad Čačak i Umetnička galerija "Nadežda Petrović" neguju sećanje na svoju sugrađanku i jednim živim spomenikom, a to je upravo "Memorijal Nadežda Petrović", a da je sam grad ugradio njeno ime i u svoj kulturni identitet.
"Danas, osim galerije, njeno ime nosi jedna ulica, vrtić, humanitarno udruženje Kolo srpskih sestara, kao i udruženje žena preduzetnica. Smatram da se galerija, tokom prošle godine, na jedan dostojan način odužila našoj sugrađanki, kroz jedan veliki jubilej, `150 godina od rođenja Nadežde Petrović`, kada smo njenu ličnost i njeno umetničko stvaralaštvo, ne samo u Čačku, njenom rodnom gradu i brojnim gradovima u Srbiji, već i u regionu. Prvenstveno u Hrvatskoj i Sloveniji, a nakon toga i u Francuskoj. U prve dve zemlje, iz razloga što su to zemlje u kojima je Nadežda imala velike prijatelje, umetnike sa kojima je zajedno radila na osnivanju prvih izložbi i prvih tadašnjih kolonija, a Francuska, zbog plodonosnog opusa Nadežde Petrović u tom periodu i iz razloga što je svetska organizacija UNESKO imenovala upravo Nadeždu Petrović i uvrstila je u jubilej obeležavanja godišnjica značajnih ličnosti", zaključio je Ćalović.
Pored već pomenutih ustanova i udruženja koja nose ime jedne od najznačajnijih srpskih slikarki, u samom centru grada Čačka u toku su radovi na pretvaranju glavne gradske ulice, Ulice župana Stratimira u pešačku zona koja će se završavati novim gradskim trgom koji će upravo poneti ime Nadežde Petrović.
"Prošle godine smo obeležili 150 godina od rođenja naše velike umetnice, a danas smo ovde da obeležimo 109 godina od njene smrti ali i da obavimo jedan razgovor sa Nadeždom. Da joj kažemo ovaj prostor na kome se nalazimo poneti njeno ime. Ovo će biti trg Nadežde Petrović. Da će ovaj spomeni, a to je prvi spomenik u Srbiji podignut jednoj umetnici i rad je Ivana Meštrovića biti konzerviran i zaštićen. Da ćemo do kraja godine uraditi projekat za buduću stalnu postavku galerije `Nadežde Petrović` i nadam se već, sledeće godine, kada ćemo obeležiti 110 godina od njene smrti početi radove na tom fantastičnom objektu, još jednom objektu kulture u našem gradu", rekao je pomoćnik gradonačelnika grada Čačka, Miroslav Petrović.
Petković je naglasio da radovi na izgradnji upravo Trga Nadežde Petrović i nove pešačke zone teku planiranim tokom.
"Svi radovi teku predviđenom dinamikom. Sve podzemne instalacije su postavljene. Trenutno se izvode radovi na toplovodu. ispred gradske uprave je već krenulo popločavanje, danas kreće sadnja drveća u prvom delu ulice, tako da očekujemo da za par meseci svi budemo ovde, upravo pored Nadeždinog spomenika i otvorimo još jednu pešačku zonu za sve naše sugrađane", zaključio je Petković.