Обележена 109. годишњица смрти Надежде Петровић у Чачку
Полагању венаца претходио је парастос одржан у храму Вазнесења господњег.
Полагањем венаца на споменик Надежде Петровић у центру Чачка обележено је 109 година од смрти славне сликарке.
Венце су положили представници града Чачка, Уметничке галерије "Надежда Петровић", "Кола српских сестара" из Чачка, Удружење пословних жена "Надежда Петровић" као и деца из вртића који носи име сликарке.
"Уметничка галерија `Надежда Петровић` заједно са Колом српских сестара и представницима градске управе, већ годинама на годишњицу смрти наше велике уметнице, полагањем венца одаје пошту и пијетет жени која се изборила за сопствене ставове у уметности, жени која је зближавала уметнике на овим просторима, жени која је радила на еманципацији друштва, једном мукотрпном борбом са оним старим, конзервативним и традиционалним друштвом. Жени која је антиципирала пут српске уметности и која је заузела место родоначелника српске модерне. Жени која је одабрала да негује рањене борце и на крају положила и оно највредније, свој живот", рекао је директор Уметничке галерије "Надежда Петровић" Бранко Ћаловић.
Ћаловић је истакао да град Чачак и Уметничка галерија "Надежда Петровић" негују сећање на своју суграђанку и једним живим спомеником, а то је управо "Меморијал Надежда Петровић", а да је сам град уградио њено име и у свој културни идентитет.
"Данас, осим галерије, њено име носи једна улица, вртић, хуманитарно удружење Коло српских сестара, као и удружење жена предузетница. Сматрам да се галерија, током прошле године, на један достојан начин одужила нашој суграђанки, кроз један велики јубилеј, `150 година од рођења Надежде Петровић`, када смо њену личност и њено уметничко стваралаштво, не само у Чачку, њеном родном граду и бројним градовима у Србији, већ и у региону. Првенствено у Хрватској и Словенији, а након тога и у Француској. У прве две земље, из разлога што су то земље у којима је Надежда имала велике пријатеље, уметнике са којима је заједно радила на оснивању првих изложби и првих тадашњих колонија, а Француска, због плодоносног опуса Надежде Петровић у том периоду и из разлога што је светска организација УНЕСКО именовала управо Надежду Петровић и уврстила је у јубилеј обележавања годишњица значајних личности", закључио је Ћаловић.
Поред већ поменутих установа и удружења која носе име једне од најзначајнијих српских сликарки, у самом центру града Чачка у току су радови на претварању главне градске улице, Улице жупана Стратимира у пешачку зона која ће се завршавати новим градским тргом који ће управо понети име Надежде Петровић.
"Прошле године смо обележили 150 година од рођења наше велике уметнице, а данас смо овде да обележимо 109 година од њене смрти али и да обавимо један разговор са Надеждом. Да јој кажемо овај простор на коме се налазимо понети њено име. Ово ће бити трг Надежде Петровић. Да ће овај спомени, а то је први споменик у Србији подигнут једној уметници и рад је Ивана Мештровића бити конзервиран и заштићен. Да ћемо до краја године урадити пројекат за будућу сталну поставку галерије `Надежде Петровић` и надам се већ, следеће године, када ћемо обележити 110 година од њене смрти почети радове на том фантастичном објекту, још једном објекту културе у нашем граду", рекао је помоћник градоначелника града Чачка, Мирослав Петровић.
Петковић је нагласио да радови на изградњи управо Трга Надежде Петровић и нове пешачке зоне теку планираним током.
"Сви радови теку предвиђеном динамиком. Све подземне инсталације су постављене. Тренутно се изводе радови на топловоду. испред градске управе је већ кренуло поплочавање, данас креће садња дрвећа у првом делу улице, тако да очекујемо да за пар месеци сви будемо овде, управо поред Надеждиног споменика и отворимо још једну пешачку зону за све наше суграђане", закључио је Петковић.