ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ: Из којих ДРЖАВА се највише УВОЗЕ половњаци у СРБИЈУ?
Јако занимљиви подаци.
Аутомобили увезени из иностранства чине огроман проценат возила на улицама Србије. Разлога за то је много, али пре свега је пре свега реч о томе да су такви аутомобили повољнији од нових, као и чињеница да се поједини модели на другачији начин не могу купити код нас.
ТОП 5 ПОЛОВЊАКА ДО 8.000 ЕВРА: Све што би требало да ЗНАТЕ пре саме куповине
ТОП 7 ПОЛОВЊАКА ДО 5.000 ЕВРА: Аутомобили са ове листе су СКРОМНА ВИСОКА КЛАСА
ТОП 5 НАЈБОЉИХ АУТОМОБИЛА ДО 3.000 ЕВРА: Пре куповине половњака, обавезно прочитајте ОВО
Популарна је и куповина ретких модела за чију се вредност предвиђа да ће расти у наредном периоду, те купац жели да оствари профит на дуже стазе. Неко пак аутомобил из иностарнства купује из носталгије. Који год да је разлог за куповину, сви ти аутомобили морају бити однекуд увезени. Постоје многа инострана тржишта са којих се аутомобили увозе у Србију, а овде ће бити наведено пет најзаступљенијих.
Захваљујући платформи царВертицал, која се између осталог бави и статистиком овог аспекта трговине, имамо приступ обимним подацима који могу бити корисни приликом куповине половног возила.
Сва статистика приказана у овом истраживању базирана је на подацима са платформе царВертицал, на основу свих возила која су прошла кроз њихову датотеку у протекле две године. Поменута датотека нуди опцију провере локације претходне регистрације било ког возила. То омогућава да ово истраживање буде спроведено на основу историје на десетине хиљада половних аутомобила.
Као што видите, Француска и Немачка чине више од половине тржишта укупног увоза половних возила. С обзиром на велике аутомобилске индуструје из ових земаља, добре путеве и углавном пристојно стање возила која одатле стижу у Србију, ове бројке не чуде.
На трећем месту је Италија која, упркос великој ауто индустрији, доприноси само са 10.4%. Вероватно је реч о дискутабилној поузданости и квалитету возила која се производе и стижу из Италије. Скоро исто учешће има и Румунија, која заузима јаку четврту позицију захваљујући возилима марке Dacia. На петом месту је Белгија одакле захваљујући доброј инфраструктури, али и менталитету, стижу добро очувана возила.
Поред ових земаља јако битно напоменути да се иза ових земалаја налазе и још : 6. Холандија, 7. Швајцарска, 8. Пољска, 9. Словачка и 10. Аустрија
Без обзира на то да ли аутомобил купујете из личних потреба, као пословну инвестицији или из хобија, увек је добро имати што више информација о возилу које ћете возити. Наравно, битно је пратити и законске регулације које се временом мењају, а које су везане за старије половњаке и које значајно могу утицати на дугорочну вредност вашег возила.
Увоз половних аутомобила је „жива“ ствар. Француска и Немачка тренутно убедљиво предњаче у броју извезених возила у Србију. Али како се тржишта развијају и расту, може се десити да ускоро добију озбиљну конкуренцију. За сада остаје да пратите податке и будете на опрезу за тај следећи половни ауто у који ћете инвестирати.