Ево зашто је добро имати КАМЕРУ у КОЛИМА! ВОЗАЧИ размислите о овоме!
Врло је тешко доказати шта се заправо догодило на путу.
Пракса показује да су камере које снимају вожњу из возила врло корисне и заиста возаче могу поштедети низа врло озбиљних неприлика, каже директор Комитета за безбедност саобраћаја Дамир Окановић.
ВЕЛИКА ПРОМЕНА - Порше најавио да више ОВО неће радити!
Снимак са камере из возила, истиче Окановић, апсолутно се може узети као доказ на суду, а, како каже, ствар је судије у конкретном случају да ли ће то прихватити или не.
- У јавности се може чути да те камере нису доказ пред судом, што просто није тачно. У нашем правном систему постоји начело слободне судијске оцене доказа, тако да, судија га може, или не мора признати, али, генерално, уколико је снимак валидан, нема разлога да га суд не узме као доказ - рекао је Окановић.
Истраживање потврдило: Возачи ОВОГ аутомобила су НАЈНЕПРИСТОЈНИЈИ!
Како каже, камере из возила могу доста да помогну пре свега у случају саобраћајних незгода, у којима је једно од возила ушло у раскрсницу када је то било забрањено семафором, затим, код саобраћајних незгода када возила иду у сусрет једно другоме, чеоно се сударе, а једно од возила прешло је делимично на леву страну и када је, дакле, тешко утврдити тачну позицију судара.
Све у свему, наглашава он, у Србији има велики број саобраћајних незгода где се годинама воде судски поступци и где је и вештачењем и саслушањем тешко утврдити шта се заправо догодило.
НИСУ ДОВОЉНИ САМО ЛАНЦИ! Ово је сва опрема која вам је потребна за вожњу по снегу!
- Досадашња искуства и пракса показује да су камере у возилу врло корисне, па тако рецимо, неки наши аутобуски превозници који су опремили своје аутобусе камерама имају од тада много мање судских спорова, много мање захтева за накнаду штете и ако ништа, уштедели су на дуготрајним судским поступцима који су изазвани тиме што не може тачно да се утврди шта се догодило - рекао је Окановић.
Тесла Модел С продаванији од... Ооо, да ли је могуће?!?!
Камере које снимају саобраћај, каже он, пре свега уведене су у државама, где је постојао велики број покушаја превара осигурања и ту су доживеле масовну примену, јер, објашњава, с једне стране, пешаци су се масовно бацали под аутомобиле, фингирајући да је аутомобил на њих налетео и тиме извлачили велику имовинску корист.
Са друге стране, како каже, осигурања су хтела да се заштите и налагала су возачима који имају каско осигурање да имају у возилу камеру која снима саобраћај укључену све време вожње.
ДАНАС ЈЕ РЕТКОСТ И У СРБИЈИ! Легендарни ЈУГО усликан усред Торонта - са канадским таблицама! (ФОТО)
- Морам да подсетим да су неки од најтежих случајева убистава у Србији управо решена и процесуирана до краја правоснажно, на основу снимака са пекара, мењачница и слично, тако да, у сваком случају, не можемо рећи да се снимак са камере у аутомобилу не признаје - рекао је Окановић.
Да вам све МИРИШЕ! Освежите ауто БРЗИМ и ЈЕДНОСТАВНИМ триковима!
Принцип рада камере врло је прост, објашњава - она се обично стартује оног тренутка када укључите мотор, гаси се 10-ак секунди како га угасите, а снимци се похрањују у меморију, иду у круг и најстарији снимак се брише да би се снимио најновији, а у случају потребе да се утврди шта се догодило, извади се картица и на њој постоји снимљен период од 10 минута, или од четири сата, зависи од меморије.
- На тржишту Србије имамо доста шаролику понуду, од камера које само снимају и око 3.000 динара су, до камера које имају ГПС, повезују се са сателитом, мере и брзину кретања, чак и убрзање и успорење у критичним приликама. У сваком случају, наша препорука јесте да се те камере користе, јер вас заиста могу поштедети низа врло озбиљних неприлика - рекао је Окановић.
КРАЈ ЈЕДНЕ ЕРЕ: Фолксваген најавио електрични аутомобил будућности - нема волан
Адвокат из Београда Вељко Делибашић нагласио је да се снимак камером саобраћајних ситуација, у којима је учествовао аутомобил на коме је инсталирана камера, могао без икавих проблема да се користи као доказ у кривичном поступку.