САВЕТИ који вам могу ПОМОЋИ при куповини ПОЛОВЊАКА (ФОТО+ВИДЕО)
„Стпљен-спасен“, стара је народна изрека коју треба применити и приликом куповине половног аутомобила.
Многи возачи, повучени атрактивношћу половног аутомобила за који су заинтересовани, не обаве детаљну проверу његовог стања. Појединима је чак и непријатно да поставе које питање више људима од којих желе да купе половни аутомобил. Све ово су дечје болести које вас могу скупо коштати, те које морате да превазиђете ако желите да минимизирате могућност грешке приликом доношења одлуке о куповини половног аутомобила. Наравно, било би сјајно када би нам они који продају половне аутомобиле обезбедили све неопходне и, што је још битније, све реалне информације у вези с истима, али, нажалост, то се ретко дешава. Стога је на вама да сазнате што више о половном аутомобилу за који сте заинтересовани, што путем инспекције, што кроз разговор с власником или продавцем. У циљу што ефективније инспекције и добијања што већег броја информација, припремите се унапред и за инспекцију и за разговор. Стрпљење се, у случају куповине половног аутомобила, не односи само на процену његовог реалног стања, већ и на тактизирање након исте - наравно, под условом да је процена позитивна. Другим речима, чак и ако жељени половни аутомобил прође вашу инспекцију, не залећите се, већ се прво распитајте о ценама истих или сличних модела половних аутомобила, исте или сличне године производње, како бисте створили подлогу за погађање око цене, те како не бисте преплатили свог, надамо се, будућег лименог љубимца.
ТОП 5 НАЈБОЉИХ ПОЛОВЊАКА ДО 1.500 ЕВРА: Ово су ствари које МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ пре куповине
ТОП 5 НАЈБОЉИХ АУТОМОБИЛА ДО 3.000 ЕВРА: Пре куповине половњака, обавезно прочитајте ОВО
VW PASSAT Б6: Да ли је ово најпрецењенији половњак на нашем тржишту? Детаљна анализа (ФОТО
VW PASSAT Б6: Да ли је ово најпрецењенији половњак на нашем тржишту? Детаљна анализа (ФОТО ВИДЕО)
Ваше потребе треба да буду водич код куповине
На основу тога да ли годишње прелазите много или мало километара лакше ће те одлучити да ли вам треба бензинац или дизелаш под хаубом. Наравно да дизелаши мање троше и дугорочно су исплативији, али треба знати и да су дизелаши у старту углавном скупљи од бензинаца, као и поједини сервиси па би се код коришћења све могло свести на исти трошак. Осим тога, будите сигурни какав вам заправо аутомобил треба, да ли имате породицу или сте самац, да ли вам треба аутомобил за градску или ванградску вожњу, за терен, транспорт и слично
Буџет
Поједини возачи, претежно они неискуснији, под буџетом за аутомобил подразумевају искључиво новац који им је потребан за саму куповину аутомобила, не мислећи о даљим факторима, као што су трошкови одржавања аутомобила, трошкови регистрације, трошкови сервиса, као и трошкови интервенција које су најчешће потребне након куповине половног аутомобила. Наиме, пракса је показала да је, осим што је пожељно одмах урадити велики сервис, препоручљиво извршити и замену зупчастог и клинастог каиша, моторног уља и уља у мењачу, свих филтера, шпанера и антифриза. Свакако, ако желите да будете стопостотно сигурни у стање половног аутомобила који размишљате да купите, одвезите га у професионални ауто-сервис у коме ће вам рећи шта је све потребно заменити, након чега ћете моћи да направите јасну калкулацију трошкова. Оно што такође никако не треба заменмарити јесте потрошња горива. Чак и да вам неко поклони аутомобил који троши, нпр. 15 или 20 литара горива приликом градске вожње, шансе су да нећете моћи да га приуштите. Зато, прво процените практичност, а тек онда атрактивност аутомобила.
Историја аутомобила
Оно што увек треба да имате на уму при куповини половног аутомобила јесте да је тај аутомобил претходно коришћен од стране минимум једног, а можда и више више возача (што мање претходних власника, то боље). Стога је изузетно важно да покушате да се докопате свих могућих информација у вези с тим како су претходни власник или власници возили и одржавали аутомобил који размишљате да купите од њих. Да појаснимо...Постоје половни аутомобили чији власници су посвећивали пажњу њиховом редовном одржавању и стриктном поштовању сервисних интервала, возећи их притом у складу са саобраћајним прописима. С друге стране, у понуди су и половни аутомобили чији власници су запостављали сервисне интервале и форсирали мотор до изнемоглости. Који од ова 2 типа половних аутомобила бисте ви радије „наследили“? Ако се питате како да стекнете увид у историју аутомобила, одговор је преко сервисне књижице. Она садржи податке о одрађеним сервисима на основу којих можете да стекнете увид у то колико је пажње претходни власник аутомобила посветио одржавању свог лименог љубимца. Лоша вест је да ни сервисна књижица не гарантује увид у реално стање ствари, будући да може да буде фалсификована. Е, сада се ви питате - па, како онда да будемо сигурни у било шта? Као и у осталим сегментима живота, ретко шта је сигурно, али свакако, што више папира власник половног аутомобила који желите да купите поседује, то мирнији ви можете да будете.
Морате рачунати и на новац потребан за почетно улагање, али и касније одржавање
Врло ретко се деси да половни аутомобил који купујете не захтева ни динара улагања, било да је реч о гумама, малом, можда и великом сервису… Такође, превише јефтин, али рецимо премијум аутомобил, па колико год био стар захтева доста новца за касније одржавање. Тако да, имати новца за куповину жељеног аутомобила, и имати новаца да се после он вози су две различите ствари. Због тога, важно је сазнати колико ћете још морати да одвојите из свог џепа након што сте купили жељени аутомобил. Увек гледајте моделе који су испод вашег укупног буџета. Исто тако, сазнајте просечну потрошњу горива па утврдите колико ћете морати да издвојите сваки месец на ‘храну’ вашег љубимца.
Чист или украден
Не тако давно, 90-их и почетком 2000-их година, тржиште у Србији било је преплављено украденим аутомобилима. Стиуација се од тада изменила набоље, али није искорењена, те будите опрезни - проверите број шасије (ВИН) у полицији или у Центру за моторна возила Ауто-мото савеза Србије. А, шта ако су „лоши момци“ изменили број шасије - питате се. Постоји „лек“ и за то. Наиме, приликом инспекције аутомобила, добро се загледајте у део око броја. Зашто? Зато што је могуће да је читав комад лима с наведеним бројем исечен, а затим заварен део с новим бројем. У том случају, вероватно ћете уочити трагове преправке.
Ако је преправка одрађена на софистициранији начин, ЦМЗ поседује електронске уређаје који анализирају дубинску структуру материјала. То значи да, ако је, нпр. број шасије пребрушен, па на исто место утиснут нови, наведени уређаји препознају направилности у дубини материјала, што представља разлог за подизање црвене заставице. Осим наведених уређаја за анализу дубинске структуре материјала, постоје и уређаји за мерење дебљине лака, уз помоћ којих се установљава да ли је лим префарбан, што је изузетно корисно приликом установљавања потенцијалног проблема с рђом или хаварисаношћу.
Добро истражите
Истражили сте о моделу ког планирате да купите, утврдили да трошкови после куповине неће бити превисоки, проверили да примерак који вам се свиђа нема ‘мрачну’ прошлост, после чега сте се одлучили да добро погледате возило. Имајте на уму, фотографије из огласа готово увек „лажу“ – сада је важно проверити да ли аутомобил има видљивих оштећења или огреботина, па ако има, да ли су оне једноставне (читај: јефтине) за поправку. Унутрашњост је такође добра база за процена километраже– потражите било какве знакове истрошености, не толико на ручици мењача, волану или папучицама јер ови делови могу да се замене и репарирају, већ рецимо на сигурносном појасу који је ретко мења, али и на свеукупно стање ентеријера, односно делова који се пуно користе.
Још један извор информација су гуме, и овде не мислимо на њихово стање и дубину шаре, већ на произвођача. Скупље марке сугеришу да је претходни власник био спреман да потроши новац на аутомобил тамо где је важно, док најјефтине марке на возилу које није најјефтиније, или њихова неусклађеност на осовини сугеришу да је власник вероватно шкрт по питању одржавања.
Да ли је аутомобил хаварисан?
Ова ставка вероватно не спада под једну од оних које ћете сметнути с ума приликом куповине половног аутомобила, али будући да велики број људи није сигуран како да препозна трагове удеса на возилу, потрудили смо се да дамо неколико корисних савета. Најучесталији метод за испитивање хаварисаности јесте провера магнетом, који функционише по једноставном принципу - ако постоји површина на аутомобилу, која не привлачи магнет, за претпоставити је да се испод лака налази гит (није увек случај, али свакако треба проверити). Наравно, обратите пажњу и на било какве неједнакости, како када су у питању зазори између каросерије и врата, каросерије и хаубе и каросерије и гепека, тако и када је у питању боја између панела. Варови на неуобичајеним местима такође позивају на опрез. Да бисте све ово могли да приметите, потребно је да аутомобил буде чист, као и да извршите инспекцију током дана. Понесите и батеријску лампу и огледалце, будући да постоје делови аутомобила који нису изложени светлости и који су скривени од погледа. Наравно, будите и реални и схватите да, ако купујете аутомобил који је провео године у туђем власништву, постоји велика вероватноћа да је он у неком тренутку био ударен. Битно је само да није претпрео велико оштечење приликом тог ударца.
Свеже офарбан аутомобил
Свакако је боље купити аутомобил са оригиналном бојом, чак и ако је мало оштећен. Свеже офарбан аутомобил може свашта да скрива – понекад је лакиран због судара, а понекад крије рђу. Обратите пажњу и на стакла. Ако су сва из исте године и истог произвођача – одлично. Ако нису, могуће да је аутомобил био у судару.
Дим из ауспуха
Дим из издувног система јавља се у више различитих боја, од којих сваки указује на другу ствар. Плавкасти дим је оно што желите да избегнете, а указује на већу неправилност у раду, попут мешања уља. Црни дим и чађ указују на лоше сагоревање, а код дизелаша је узрок често у пумпи високог притиска и бризгаљкама. Бели дим не представља превелики разлог за забринутост, и често је присутан приликом стартовања аутомобила на хладно.
Немиран рад мотора у неутралној брзини
Немиран рад мотора када је загрејан указује на разлике у компресији, истрошене клипове, карике и вентиле. Немојте дозволити да вас неко увери да је то нешто што се лако поправља, јер је најчешће реч о већој дотрајалости мотора. Ако је мотор када је хладан још немирнији, тек то може бити проблем.
Свеже опран мотор
На овај начин се скрива дотрајалост и видљиво уље које мотор испушта на при поклопцу вентила и уљног картера. Када је мотор опран, нећете видети уље у моторном простору. У овом случају проверите семеринге – најмања кап може упутити на превару.
Одрадите темељну (паметну) пробну вожњу
Многи купци половних аутомобила не одраде адекватну пробну вожњу - провозају аутомобил свега пар минута и врате га тамо где је био паркиран (што би наш народ рекао, направе круг), на велику радост продаваца. Нажалост, тако не можете да стекнете увид у реално стање и перформансе аутомобила. Испоробајте аутомобил у граду, на ауто-путу, у кривинама...На овај начин, видећете како се аутомобил понаша у различитим условима. Не устручавајте се да пређете и преко неравнина, као што су лежећи полицајци, или да попнете аутомобил на ивичњак како бисте проверили стање амортизера. Додајте нагло гас, а затим и закочите нагло неколико пута ради тестирања мотора и кочница. Не заборавите да током вожње испроверавате системе и уређаје у аутомобилу, као што су кратка и дуга светла, жмигавци, светла у кабини, клима, радио, прозори и ретровизори (све више аутомобила има електронско отварање и затварање прозора и ретровизора), ваздушни јастуци...Испробајте сва врата (отворите их и затворите неколико пута) и седите на свако од седишта у аутомобилу како вас не би касније сачекала непријатна изненађења у виду расклиманих елемената.
Ако продавац одвлачи пажњу, замолите га да буде тих како бисте могли да наставите са својим „детективским“ послом. Да ли аутомобил вуче у страну? Да ли убрзава равномерно? Да ли држи правац при кочењу? Лупка ли на неравнинама. Ако се имало разумете у аутомобиле знаћете шта је посреди, а ако сте лаик – увек поведите са собом мајстора од поверења.
По завршетку вожње, фокусирајте се на гуме које се троше временом. Преконтролишите дубину преосталог газећег слоја и обратите пажњу на евентуалне пукотине у зиду спољашње гуме. Запамтите, гуме које су старије од 6 година треба да буду замењене!
Тестирајте више примерака
Пре него што донесете коначну одлуку, добро је испробати више примерака истог модела. Тако ћете добити бољи осећај. Такође ћете на располагању имати искуства из возила са можда различитим моторима и нивоима опреме. Много продаваца не жели да преда кључеве својих аутомобила на тест вожњу. И док се ово може учинити као да власник брине о аутомобилу, такође може бити знак да нешто с аутомобилом није у реду.
Одвезите аутомобил у сервис пре куповине
За крај, ова опција ће вам потпуно разјаснити да ли се исплати да купите аутомобил који вас занима. Међутим, особа која ће прегледати аутомобил треба да буде непристрасна. Преглед аутомобила механичари обично наплаћују пар хиљада динара, што је сића у односу на то колико ће вам новца остати у новчанику. Осим тога, механичар ће вам објаснити која је тежина квара и колико би коштала поправка.
Ако продавац не жели да возило пре куповине проверите у сервису, то може бити један од знакова да са аутомобилом нешто није у реду.
ЗАКЉУЧАК
Наравно да, осим наведених ствари, постоји још много фактора које треба узети у обзир приликом куповине половног аутомобила - ово су само они које неретко запостављамо. Сама чињеница да купујете аутомобил којег ви нисте „разрадили“ говори о томе да не постоји потпуно сигуран начин да самостално утврдите реално стање у којем се он налази, већ су вам за тако нешто потребне услуге професионалног ауто-сервиса. Ипак, уз помоћ ствари које смо навели у овом и повезаним садржајима на нашем сајту, значајно ћете умањити могућност за грешку приликом доношења финалне одлуке о куповини популарних половњака.