ГАСОВОД БАЛКАНСКИ ТОК ПРЕПОРОДИЋЕ СРБИЈУ: Очекује нас снижење цена грејања
Ове године се ради пројектовање крака ка БиХ и изградња гасне конекције са Бугарском.
Нова 2021. година за део државног врха Србије почела је радно. Још у првим сатима 1. јануара, председник Александар Вучић, директор Србијагаса, руски амбасадор и бивши министар енергетике честитали су празнике грађанима из места Госпођинци у Војводини, одакле сада тече гас ка Мађарској. Ту ће, најављено је, бити чвориште одакле ће руски гас тећи и ка Босни и Херцеговини.
МОГУ АМЕРИ ДО СУТРА ДА СЕ ЉУТЕ, РУСИ ИМАЈУ РЕШЕЊЕ Новак: ЕУ помаже да се заврши Северни ток 2!
"ТО БИ БИЛО САМОУБИСТВО": Немци грме због "Северног тока 2", Русима иде све по плану
Вучић у Госпођинцима: Отворен гасовод "Балкански ток" (ВИДЕО)
Свечаност је протекла је без превелике помпе. Како је председник Вучић и раније објашњавао, било је великих притисака због реализације тог пројекта.
Министарство ће контролисати општине и градове
У Министарству енергетике Србије кажу да цена гаса до сада није интересовала државне институције - ни Србијагас, нити претходно Министарство. Али то ће, најављују, морати да се то промени.
- Постоји уредба којим се регулише цена грејања (Уредба о утврђивању методологије за одређивање цене снабдевања крајњег купца топлотном енергијом) којом је предвиђено да предлог за промену цене топлотне енергије, због пораста варијабилног дела цене може да буде поднет у случају када се укупна цена енергената повећа за више од три одсто, а обавезно ако се смањи за више од пет процената. То значи да, пошто се очекује снижење набавне цене гаса, треба очекивати и снижење цена грејања. Министарство ће пратити како општине и градови примењују ту уредбу и преко надлежних инспекција нећемо дозволити да се та уредба не поштује - наводи се у Министарству.
Лоша гасификација – због Србијагаса?
Министарство енергетике за лошу гасификацију Србије такође пребацује Србијагасу. Кажу да је она "недовољна и да се одвијала недопустиво споро".
Милан Петровић из Ниша се рецимо још 2008. распитивао да ли ће своје домаћинство моћи да прикључи на гас.
- Ја се грејем на дрва, и цео мој крај се греје на дрва, а нисмо далеко од ужег центра града. Дрва су ми преко главе. Још тада сам хтео да уведем гас, али су ми рекли да гасовод није прошао кроз моју улицу и да морам сам да платим копање. Много нас се надало да ће моћи да користи гас. Ко зна како ће то сада бити, ја нешто не верујем да ће бити много другачије - каже Петровић.
- Морамо имати диверзификацију извора, односно снабдевача, и само тада ћемо имати гасну безбедност. А ако се опредељујемо да земљу гасификујемо, онда то мора бити стратешки циљ. Грађани са гасификацијом добијају квалитетнији енергент који мање утиче на животну средину и већу сигурност у снабдевању и у количини, и у квалитету. Али потребно је да тржиште гаса у Србији буде прегледно и отворено, да потрошачи имају могућност избора, а све то није могуће док се не промени начин функционисања Србијагаса. Нажалост, пројекти гасификације у Србији касне годинама, и зато имамо толико низак проценат домаћинстава која су прикључена на гасну мрежу - тврде у Министарству.
Такође наводе да се питање смањења одређених накнада које наплаћују локалне самоуправе може решити, али да је неопходно да се пројекти гасификације реализују много прегледније и ефикасније. Због тога Министарство енергетике најављује да ће будним оком контролисати овај процес како се не би чекало деценијама да се неки део државе гасификује.
Значајно за нове инвестиције
Нови гасовод кроз Србију нуди још доста могућности - осим што ће бити довољно гаса за индустрију и домаћинства, биће га и за изградњу најављених гасних електрана.
Осим тога, од изузетног значаја је и еколошки ефекат - смањиће се загађење ваздуха из индивидуалних ложишта.
У Министарству енергетике наводе и да у гасном сектору постоји простор и за друге врсте инвестиција, од гасних складишта, преко интерконекција, за шта је, кажу, опет потребно "да имамо снажнији, ефикаснији и финансијски одржив Србијагас".
Правац ка Хрватској?
На југу Србије, гасовод је стигао до Лесковца, односно со Владичиног Хана. У Министарству очекују да би гас до Врања могао да стигне крајем 2022. године. Ове године се по плану ради пројектовање крака ка Босни и Херцеговини, односно ка Републици Српској, којим ће ка Бањалуци моћи да се испоручује гас из Балканског тока. Такође, ове године ће се кренути и са изградњом још једне гасне конекције са Бугарском - од Ниша до Димитровграда - која ће бити повезана гасоводним системом код Софије. Том трасом моћи ће и да се транспортује гас из Грчке, из Јужног коридора.