Још увек без договора Русије и Украјине: Европа пуни складишта гаса, а стрепња наставља да расте!
Од Нове године Русија би могла да заврне вентиле гасовода преко Украјине, јер се ни у септембру, две земље уз посредовање Брисела, нису споразумеле око наставка транзита.
Гасовод преко Украјине још је главна траса снабдевања Европе гасом.
У ишчекивању договора пуне се гасна складишта, али расте и стрепња.
Нови коп "Радлјево" почиње да ради наредне неделје
Ово је најјефтинији али ЕКОЛОШКИ НАЈРАЗОРНИЈИ вид транспорта! Да ли ће преживети нове прописе?
НАФТА ПОЈЕФТИНИЛА: Договор о Брегзиту спречио већи пад цена
Украјина инсистира на дугорочном споразуму са "Гаспромом". Русији то не одговара. Ипак, од новог састанка у наредних месец дана у Бриселу, очекује се да Русија или одложи обуставу за годину дана или, пак, смањи испоруку.
- На разговорима је било речи о 60 милијарди гаса годишњег транспорта што мислим да је једна прихватљива сума и за Русију и за Европу и за Америку. Међутим, Украјинци траже 90 милијарди, траже уговор на 10 година - каже бивши дипломата Срећко Ђукић.
Горан Радосављевић из Националног нафтног комитета Србије сматра да сада свако стоји на својој позицији и да се преиспитује моћ.
Мораће, међутим, да се направи неки компромис око тога, рекао је Радосављевић.
Европска складишта гаса су пуна. Из "Србијагаса" поручују да је складиште Банатски двор максимално напуњено.
Србија, као и све земље Балкана има за сада само један доток гаса из правца Мађарске. Кажу да се уговарају и додатне количине из највећег складишта у Аустрији.
- Ту треба бити реалан, јер свако ће гледати да калкулише за себе и то је нешто што је у овом тренутку још неизвесно. Оно што одговорно могу да кажем је да је све што је било у моћи Србије у питању тих додатних количина гаса – заиста урађено - навео је Милан Здравковић, извршни директор оператора дистрибутивног система "Србијагаса".
Драган Вучур, извршни директор "Србијагаса", рекао је да се чини све како крајњи потрошачи не би имали никаквих проблема за наредну грејну сезону.
Још једном се потврђује оправданост градње нових гасовода, Северног тока 2, Турског тока и Јужног гасног коридора.
Они би Европским потрошачима требало да обезбеде не само додатне количине гаса већ и алтернативне правце снабдевања.