О судбини ЕПС-а да одлучује струка
О будућности ЕПС-а не треба доносити преурањене одлуке. Треба укључити еминентне стручњаке, а не папирне докторе наука, који ће допринти бољем решавању енергетске будућности Србије, бар што се тиче електроенергетике.
Сада се, на жалост, јавља читав низ "стручњака", чак и неки професори, који стварају све већу конфузију око транзиције и коришћења угља, каже проф. др Милан Радовановић, председник Друштва термичара Србије.
Није свеједно који пробиотски препарат узимате! ДОКТОРКА УПОЗОРАВА: Ево на шта морате да обратите пажњу!
АМЕРИМА ПРОДАТ СРПСКИ "НОРДЕУС" Пионир домаћег гејминга отишао за велику своту новца
КАКВА ЈЕ И КАКВА НИЈЕ СРПСКА ДИГИТАЛ СЦЕНА? Открива Александра Мартиновић на Дигитал Day Лите-у
Човечанство је генерално збуњено, нешто му се дешава, а не зна шта је узрок томе. Да је Милутин Миланковић био Рус, Француз, Енглез или Американац, онда би све ове појаве које се дешавају биле решене. На жалост, свет не зна шта је узрок ових промена. Морам да Вас подсетим да се сваких двадесетак година нешто дешава. Од енергетске кризе, киселих киша, затим глобалног загревања, које је сада ескалирало у промену климе... све су то појаве које су нормалне. Које се дешавају и које, наравно, човечанство покушава да реши, каже за Енергију Балкана проф. др Милан Радовановић, некашњи декан Машинског факултета у Београду и председник Друштва термичара Србије (ДТС).
Како коментаришете актуелну транзицију у сектору електроенергетике у Србији, која се прелама не само кроз реструктурирање Електропривреде Србије већ и притиске Енергетске заједнице и ЕУ да се угасе термоелектране?
Када говоримо о квалитету угља, морам да нагласим да Србија није срећна са оним што има. Србија на жалост има угаљ најлошјег квалитета, са отприлике 50% влаге, у просеку 15% пепела, и свега 30-35% може да сагори. Уз то, термоелектране које су у саставу ЕПС-а су старе.
Међутим, ЕПС-у мора да се ода признање што је успео да ревиталитзацијом термоелектрана, у овим условима, обезбеди нашем грађанству да, условно речено, мирно спава. Наравно проблеми постоје. Отворено је сто питања, а врло мало је правих и озбиљних одговора.
ЕПС са реформама каска и због година санкција током последње деценије 20. века. Колико тај заостатак утиче на сигурност снабдевања и енергетску независност?
Да не причам о условима када је ЕПС радио у условима бомбардовања. Али, да се нашалим, господин Весић треба да подигне споменик и ЕПС-у.
Србија је зависна и од увоза нафте и гаса. Што се тиче електроенергетског система више од 2/3 електричне енергије се добија из термо капацитета, значи сагоревањем овог нашег лигнита, а свега 1/3 се добија из хидро потенцијала, што је практично обновљиви извор енергије. Али, у сектору електроенергетике Србија не зависи од увоза. Тако треба и да остане. Осим што производи довољно за домаћу потрошњу ЕПС чак и извози електричну енергију. Све захваљујући том угљу.
ЕПС оптужују да је велики емитер штетних материја и загађивач животне средине.
Сада се на жалост, јавља читав низ "стручњака", укључујући чак и професоре универзитета, који гледају своје интересе и стварају све већу и већу конфузију. На пример, један универзитетски професор тако прича о складиштењу енергије. Молим Вас, складиштење енергије нигде у свету није решено. Немачка је произвела ветрогенераторима толику количину струје да је, због тога што није могла нигде да је складишти, плаћала (потрошачима) да је преузму, да потроше ту енергију.
Тих тема о загађењу је читав низ. А није само ЕПС кривац за штетне емисије, ту је нафтни и гасни сектор, саобраћај посебно.
Морам да кажем да је ЕПС пришао проблему загађења крајње одговорно, као што је и до сада радио. Деценијама ниједна електрана није саграђена. Предвиђају се наравно ветрогенератори, па соларне електране... код ЕПС-а једино нема биомасе, а могла би 5-10% биомасе да се додаје угљу.
Постоје паушалне оцене низа коментатора, када причају о штетним гасовима. Постоје два типа штетних гасова, једно су гасови који директно загађују и који су отровни. Значи, то су сумпорни оксиди, азотни оксиди и честице, прашкасте материје. Сумпорни оксиди, са водом, која исто настаје сагоревањем водоника, стварају сумпорасту и сумпорну киселину. Азотни оксиди праве азотасту и азотну киселину, које изазивају те киселе кише. Морам да кажем да је ЕПС на том плану јако пуно урадио и ради, од система за одсумпоравање, па до пројекта горионика са веома малом емисијом азотних оксида. Све електране имају електрофилтере, да би се смањиле емисије.
Другој групи припада угљен-диоксид, који се појавио као главни кривац за ове промене које настају на планети Земљи. А ЦО2 је само један од шест, тзв. гасова стаклене баште. Али њему је дат приоритет - да учествује у ефекту стаклене баште са 60 до 65%, можда чак и више - сада пошто су фреони избачени.
Значи, угљен-диоксид није отрован, али спречава, практично, одавање топлоте земљине кугле у атмосферу. Ми, Земља, примамо енергију од Сунца, део апсорбујемо, од тога и живимо, али и враћамо један део. Ти гасови стаклене баште спречавају враћање енергије и то је разлог зашто температура на планети расте и зашто се човечанство брине.
Моја процена је, можда мало преслободна, да је преувеличлана улога ЦО2. Међутим, генерално посматрано, ићи на обновљиве изворе је императив, јер и угаљ и нафта и гас имају ограничене резерве.
Нас је на планети сада нешто више од осам милијарди људи. Са тенденцијом раста на девет, а свако од нас тражи свој део потрошње енергије, посебно електричне енергије. Према томе, производња и потрошња свих видова енергије, а посебно електро енргије је императив и са те стране је добро ово што се ради на новим изворима.
Колико, по Вашем мишљењу, ЕПС доприноси глобалном загађењу планете?
Србија (у односу на број становника Земље) са бројем становника и са неком просечном потрошњом енергије по глави становника троши мања од једног хиљадитог дела потрошње енергије у свету. И сада нас тера Енергетска заједноца и Европа, односно, ЕУ, да предузмемо ригорозне мере по питању гашења термоелектрана и престанка потрошње угља. Наравно, морам да кажем да је овом хаосу код нас допринео и читав низ непроверених информација. Такве су и те о загађењу које производи ЕПС. Мене све ово подсећа на пандемију, с обзором на број теорија завере...
Кина учествује у производњи ЦО2 са 52%, значи она емитује више него остатак човечанства. Вест је да ће Кина 600 ако не и хиљаду електрана на угаљ да затвори. Али, да се вратим на Ваше питање. Предвиђа се за 2030. годину за 13% смањење глобалне емисије ЦО2, за 2035. годину тај проценат је 25, за 2040. годину 50 а 2050. године смањење емисије ЦО2 за 80%, при чему ће исте године да се угасе све термоелектране на угаљ.
А то планира и Србија са ЕПС-ом. Истовремено, нико неће да каже да се у ТЕ Морава и ТЕ Колубара, на пепелиштима grrade две соларне електране, неће нико да каже да се у Костолцу гради један ветропарк од 60 MW, а други чак од 130 MW. Ту је и пројекат са Републиком Српском, где ЕПС сада иде на повећање хидрокапацитета. Ово су чињенице. ЕПС је пуно урадио на смањењу загађења. А ради и даље.
ЕПС, такође има и обавезу да обезбеђује балансну енергију - мора да има у резерви капацитет који ће "пустити у погон" када нема сунца или престане ветар да дува. Како то коментаришете?
То је један од проблема у Европи и један од великих проблема у свету. То показује да ЕПС мора да има неке резерве евентуално да покрива ове недостатке.
У Европи тај проблем превазилазе или са најмодернијим термоелектанама, Немачка је не пример прошле године отворила једну, или, попут Француске, нуклеаркама. Француска обезбеђује сигурност не само за своје потрошаче већ и у околним европским земљама.
Нуклеарни лоби расте. Само се бојим да ће за ових осам-девет милијарди људи и то бити недовољно. Чињеница је да мора да се обезбеди и тај извор енергије. Значи тај микс – угаљ, гас, нуклеарна енергија - мора да буде јако добро избалансиран, да би се остварило све оно што ми желимо у принципу.
Ми причамо данас о складиштењу енергије. На Дрини, у Бајиној Башти је питање складиштења решено фантастично. Ноћу, када нема потрошача струје, вода су пумпа у језеро горе, а када је потребна енергија та вода за покретање турбина хидроелектране се враћа. Е, то је индиректно складиштење енергије.
Како ви оцењујете прошлонедељни збор рудара на локацији градилишта Колубаре Б, где је пре више од пола века требала да буде изграђена та термоелектрана? А све чешће смо сведоци и протеста људи који брину о животној средини, буне се због енергетских и неких других пројеката. Каква је то порука онима који доносе одлуку?
Врло је значајно да се и наш народ мало пробудио, да брине о оном што се дешава, да показује своје незадовољство и отпор - не мислим само на градњу мини хидроелектрана, него генерално.
Тај народ што је изашао је у праву. То је последица једног низа непотпуних информација. Ја сам, на пример, нашао једну вест, која је била повучена врло брзо, да ће већ 2030. да се угасе све термоелектране у Србији.
Народ има право да добије потпуну информацију.
Закони кој је Министарство рударства и енергетике донело су такви какви су. Међутим, закон је, ако се не примењују, као што знате, а што је код нас врло чест случај, мртво слово на папиру. Морам да поздравим ипак, неке акције, које су коначно кренуле, а то је штедња енергије, или енергетска ефикасност у зградама, од увођења соларних панела, замене прозора, изолације зграде.
Отишао сам на сајт Министарства енергетике, да видим састав људи који нам кроје капу (жаргонски речено). И, нашао сам само имена, без икакве биографије, о каријери, успеху, чиме су се бавили. Сматрам да је то врло лоше. У новом саставу Министарства рударства и енергетике је нова гарнитура, а одстрањени су неке људе који су били врло квалитетни.
Хоћете да кажете да нам фали стручњака у државним органима? Да не може неко ко није стручан да прописује шта ће се радити?
Да. Овим проблемима не можемо се бавити без екологије, односно, не може да се одвоји Министарство рударства и енергетике од Министарства заштите животне средине, па чак је потребно укључити и саобраћај. Решавање свих проблема је у решавању узрока проблема. Ја морам да изразим благо незадовољство. Машински факултет универзитета у Београду ради возила, ради електроенергетику, ради топлане. А оне се не помињу.Имамо 49 топлана у Србији, које врло успешно раде.
Бојим се да је струка искључена. Не мислим само на машинце, да не мислите да сам искључив, ту има посла и за технологе и хемичаре. Неко мора да утиче на узрок настајања штетних гасова - и токсичних и ЦО2 у саставу димних гасова у котоловима великих термоелектрана.
Колико знам Ви сте врло активни у електранама, чак сте на неким универзитетима у свету и професор пред којим бране докторате, у Холандији ако се не варам...
Јесам.
Да ли се у западно-европским земљама струка више поштује и пита него код нас? Која је Ваша порука надлежном министарству и Влади Србије по питању електроенергетске транзиције и одабира пута за ЕПС?
Да. Без стручњака не може ништа да се уради.
Да сам ја министар, образовао бих радне групе за одређене теме - сакупио пет до седам, највише, еминентних стручњака, који се цео живот баве тиме, који нису само папирни доктори наука, извините што тако кажем, који су се опекли, коју су ударили главом о зид решавања проблема.
Не треба доносити брзе одлуке. Србија је стабилна земља. Стога је важно да не доносимо брзе, преурањене одлуке у сектору енергетике. Врло је важно да се поред оних људи који су у министарству, у чији ја квалитет и знање не желим да сумњам, укључи, ипак, струка и наука, која ће да допринесе врло бољем решавању будућности Србије, бар што се тиче електроенергетске ситуације.