Највећи регионални скуп: Отворен 13. Међународни сајам енергетике у Београду
Сајам енергетике већ 13. годину окупља компаније које се баве електричном енергијом, угљем, нафтом, али и обновљим изворима енергије
В.д. директор "Електропривреде Србије" Милорад Грчић и државна секретарка у Министарсту рударства и енергетике Мирјана Филиповић отворили су данас 13. Међународни сајам енергетике, највећи и најреспектабилнији годишњи регионални скуп компанија, предузећа, корпорација, институција у секторима електричне енергије, угља, нафте и гаса, обновљивих извора енергије, енергетске ефикасности из Србије и света.
Струја у Србији од данас скупља: И даље најнижа цена у Европи
- Задовољство ми је да се по други пут обраћам на овом догађају испред "Електропривреде Србије". Као што знате, ЕПС је највећа и најважнија енергетска компанија у Србији, један од стубова српске привреде. Бавимо се производњом и дистрибуцијом електричне енергије, односно преносом електричне енергије до крајњег корисника, купца којих у Србији има око 3,5 милиона.
Грчић је истакао да се српска струја производи у два сектора.
- Производња електричне енергије у ЕПС се ради из термо сектора, на бази угља, али и из хидро сектора, у односу 2:1 - рекао је он додајући да се процес реорганизације наставља у овој компанији, као и да ће се у наредном периоду наставити модернизација и проширење производних капацитета.
Како је навео, убрзо ће бити постављен камен темељац у Костолцу за први производни термо блок изграђен после три деценије.
Државна секретарка у Министарству рударства и енергетике Мирјана Филиповић захвалила се свим компанијама које учествују на Сајму.
- Србија је сад на завидном нивоу што се тиче ЕПС-а, али и осталих компанија. Овај догађај представља значајан скуп који ресорно министарство подржава - рекла је она.
Филиповић је нагласила да је неопходно улагање у нове, обновљиве изворе енергије, али да треба чувати и традиционалне које Србија има.
Излагачки као и конференцијски сегмент Сајма енергетике укључују све тематске поднивое - од научно-истарживачког рада, преко експлоатације, до обогаћивања, дистрибуције, транспорт, скалдиштења или непосредног коришћења природних ресурса.