ПУТИН РАЗОБЛИЧИО ЕВРОПСКУ УНИЈУ! Криви сте за кризу гаса и рекордно високе цене, хвала на санкцијама!
Јасан став руског лидера
Руски председник Владимир Путин захвалио је Европи на санкцијама које је увела Москви, истичући позитиван ефекат који су на државу имале уведене контрамере и супституција увоза. Тврди да у гасоводу Северни ток 2 има сасвим довољно гаса да одмах потече Старим континентом, али се чека одобрење енергетских регулатора из Немачке. На Међународном дебатном клубу у Сочију било је речи и о другим питањима од горуће важности за Русију и њене односе са иностранством.
КАО ЋЕ ДА РАДИ, А КО ЋЕ ДА СЕДИ КОД КУЋЕ И УЧИ? Родитељи револтирани због предлога да сва деца од понедељка иду на онлајн наставу
СТИЖУ НОВЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ У СРБИЈУ! Моравски коридор ће као магнет привлачити америчке фирме
Вучић и Годфри обишли радове на Моравском коридору: Нема грађевина ни случајно срушених, ни случајно изграђених (ВИДЕО)
За кризу гаса и рекордно високе цене горива Путин криви енергетску политику Уније: Русија је, тврди, спремна да почне са испорукама гаса Европи преко Северног тока 2, чим од Немачка добије зелено светло.
- Европљани мисле да је њихово тржиште - најпрестижније. Али није. Да ли разумете? Није, јер су таква 'премијум' тржишта у Латинској Америци и Азији. Као што сам рекао, 18,5 милијарди кубних метара гаса помножите са два, одузмите девет милиона кубних метара које Американци и блискоисточни партнери нису испоручили Европи и урачунајте губитак од 22,5 милијарде кубних метара због смањене производње. То значи да би се европско тржиште могло суочити са губитком од 70 милијарди кубних метара гаса, што је много - наводи председник Русије Владимир Путин.
У првом краку гасовода Северни ток 2 налази се 17,5 милијарди кубних метара природног гаса - спремних да одмах потеку. До краја године биће завршени сви технички договори "Гаспрома" са европским партнерима о отпочињању комерцијалних активности. Цене енергената и климатске промене биће у жижи данашњег Самита лидера Уније у Бриселу.
- Тренутно Европа нема план за обезбеђење стратешких резерви гаса, као што има када је реч о нафти. Морамо се боље припремити како бисмо увек знали са колико гаса располажемо и колики су капацитети. Наука нам каже да се окренемо карбон-неутралној, чистој економији - наводи Урасула Фон Дер Лајен, председница Европске комисије.
Шеф дипломатије Европске уније, Жозеп Борељ, сматра да је тренутни раст цене енергената велика геоплитичка игра која има своју социјалну цену.
Руски председник исто тврди за санкције Европске уније. Најпре је, каже, због њих страховао, али је схватио да је укупан ефекат казнених мера за Русију - веома добар. Посебно у сектору пољопривреде која је у великој мери престала да се ослања на увоз, па је извоз руске хране на светском тржишту већ премашио 25 милијарди долара.