Узалудно потрошених пет милијарди евра? "Северни ток 2" пред НОВОМ ПРЕПРЕКОМ!
Могућа и несташица гаса
Немачки парламент није донео закон којим се ограничава гасна директива Европске уније.
"Направићемо бизнис, обе земље ће узимати таксе" СТИЖЕ НАМ ГАС ИЗ БУГАРСКЕ
АМЕРИЧКЕ САНКЦИЈЕ ИХ НЕЋЕ ДОТАЋИ! Иранци пронашли поље са десетинама милијарди барела нафте!
Трећи енергетски пакет ЕУ и гасна директива унутар њега, кажу да би оператор било ког међународног гасовода у Европи требало, осим за главног добављача, да резервише пола капацитета за друге добављаче.
Изворно, та директива се односила на копнене цевоводе, али је у мају ове године проширена на подморске, па се односи и на "Северни ток 2". У овом случају то значи да би половина његових капацитета требало да буде отворена за друге добављаче, осим руског Гаспрома.
- Званичници ЕУ заговарају диверзификацију и енергетску сигурност. То је разумљиво, али чињеница је да "Северни ток 2" директно повезује Лењинградски регион у Русији с немачким Грајфсвалдом и никакви допунски прикључци нису у плану, а притом ниједна балтичка земља не може да рачуна на производњу гаса која би била довољна за озбиљнији извоз у Западну Европу - наводе коментатори агенције РИА.
Упозоравају да би резервација половине капацитета за алтернативне добављаче за инвеститоре у "Северни ток 2" значила узалудно потрошених пет милијарди евра, а за европске потрошаче несташицу гаса.
Немци су тога итекако свесни, пише у чланку, па су посланици Бундестага предложили закон о изузимању страних гасовода из захтева Трећег енергетског пакета ако су финансирани пре 23. маја 2019, а њихова прва тачка повезивања са заједничком европском мрежом је у Немачкој па нема претње од конкуренције и сигурности у ЕУ.
- "Северни ток 2" потпуно испуњава те услове: европски инвеститори - ОМВ, Винтершел, Шел, Унипер и Анжи - издвојили су новац за пројекат пуно пре маја ове године - пише РИА, али додаје да није било довољно гласова у Бундестагу, а друга расправа је одгођена на неодређено време.
Руска агенција тврди да је Берлин одгодио законски пројекат не желећи сукоб с Европском комисијом, која, како се наводи, држи страну Украјини и Пољској. Наиме, уочи гласања у немачком парламенту Кијев је упозорио да ће се у случају прихватања изузетка од Трећег енергетског пакета жалити суду ЕУ.
Руси те украјинске претње објашњавају страхом од губитка транзитних прихода, јер узнапредовали Турски ток на југу и Северни ток, значе да ће Русија ускоро извоз гаса у Европу моћи да обавља без употребе украјинског гасно-транспортног система.
Но, највећи проблем Берлина никако није Кијев него Пољска која у случају реализације "Северног тока 2" такође губи део транзита, али је за разлику од Украјине пуноправна чланица ЕУ и има знатан утицај у Бриселу, додаје се у тексту.
Москва схвата да Берлин не жели директну конфронтацију с Бриселом, па су у Гаспрому, како се наводи, припремили резервну варијанту која свима чува образ, а остварује циљ.
Позивајући се на немачки лист Ханделсблат, РИА преноси да је Гаспром основао компанију која ће постати оператор дела "Северног тока 2" дужине 12 наутичких миља који пролази кроз немачке територијалне воде, односно спада под директиву ЕУ о гасу, а остатак руте пролази међународним водама за које не важе захтеви Брисела.
Као резултат тога, испоштовала би се директива о обавезном раздвајању функција између снабдевача и транспортног система па би "Северни ток" радио пуним капацитетом.
ПУТИН и ЕРДОГАН ПОСТИГЛИ ВАЖАН ДОГОВОР: До краја године ПОЧЕТАК ВЕЛИКОГ ПРОЈЕКТА!
ОСВАЈАЈУ ОСТРВО: Кинези купили посрнулог британског ГИГАНТА (ВИДЕО)
ГОТОВО НЕВЕРОВАТНО: Швеђани због опасности ПРЕМЕШТАЈУ ЦЕО ГРАД! (ВИДЕО)
ГРАЂАНИ, СПРЕМИТЕ СЕ: Ово је 5 најважнијих ствари које су ПОСКУПЕЛЕ и које ћете плаћати више у 2020.
Кина гради НАЈВЕЋЕ ВЕТРЕЊАЧЕ: Пречник ротора биће 210 метара! (ВИДЕО)