Збор копача угља код "скадра на Бојани"
Градња ТЕ Колубара Б актуелна је већ дуже од пола века
У Каленићу, на локацији градилишта термоелектране Колубара Б, енергетског "скадра на Бојани" Србије, данас је заказан збора рудара Колубаре, Костолца и запослених у ТЕНТ-у.
Збор упозорења одржава се поводом одлуке надлежног министарства о прекиду градње и свих активности Колубаре Б у Каленићу, објашњавају из синдиката Колубаре у позиву на Збор.
"ПЛОД ДВОДЕЦЕНИЈСКЕ САРАДЊЕ" Београдске електране након 18 година поново почеле са производњом струје из гаса
ПРОЈЕКАТ ОД КРУЦИЈАЛНОГ ЗНАЧАЈА ЗА НАШУ ДРЖАВУ: Србија до краја године почиње изградњу гасовода у овим местима!
ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ ПО ПИТАЊУ СЕВЕРНОГ ТОКА 2: Вашингтон донео одлуку која је све изненадила, шта то значи?
Надлежно министарство - Министарство рударства и енергетике јуче је послало саопштење у коме се каже: "Енергетска транзиција не значи ни нагло затварање термоелектрана ни губитак радних места, већ пре свега доношење плана до 2050. године који ће обезбедити да Србија има довољно енергије, а што подразумева и инвестиције у изградњу нових енергетских капацитета и отварање нових радних места".
Градња ТЕ Колубара Б актуелна је већ дуже од пола века.
Прича о овој електрани започета је још у време када ЕПС као јавно предузеће није ни постојао. У међувремну, у енергетској транзицији Србије и реструктурирању српске привреде формирано је Јавно предузеће Електропривреда Србије, па је по налогу из ЕУ - преко Енергетске заједнице из њега издвојена Електромрежа Србије (ЕМС), а ових дана и Електродистрибуције Србије.
Донети су нови енергетски закони, а припрема се и писање енергетске стратегије која подразумева да се до 2050. године смањује производња струје из угља. И да се не изгради ТЕ Колубара Б.
Како Србија неће моћи, па и да постави соларне панеле и ветрогенераторе на свим локацијама где је то могуће, да по затварању термоелектрана обезбеди домаћу производњу електричне енергије из домаће производње време је да се све карте “баце на сто” и дају прави одговори на питање: Хоћемо ли дозволити да Србија по диктату увозничких лобија, који се крију иза бриге о климатским променама, постане увозник струје?
Сам увоз као увоз и није споран ако сви имамо исте стартне позиције. Али, ако се ЕПС-у, који сада убрзано ради на побољшавању еколошких параметара у својим термоелектрана, свежу руке и не дозволи изградња заменског капацитета за термоелектране које се не могу модернизовати – какав је ТЕ Колубара Б – српско државно електроенергетско предузеће за производњу електричне енергије ће ускоро прегазити конкуренција. Конкуренција електропривреда и трговаца струјом из ЕУ која диктира правила. Конкуренција из једне Немачке, на пример, која је прошле године отворила ТЕ Datteln 4, која ће ће сагоревати угаљ антрацит, који ће увозити.
Рудари Колубаре и Костолца су и почетком овог века протествовали, тражили да се направи озбиљна енергетска стратегија и да се спречи уништавање ЕПС-а. Данима су седели испред зграде министарства рударства и енергетике.
Сада су Збор заказали на локацији српског енергетског "скадра на Бојани".
Копачи угља од власти траже да добро осмисле каква ће бити енергетска будућност Србије.
Неизграђена ТЕ Колубара Б има све шансе да постане тачка прелома - кључни фактор за будућност српске електроенергетике. Око које треба да се искристалише будућа енергетска стратегија државе, да би Србија била енергетски независна.