Ако идете на Златибор, спремите се за НЕОЧЕКИВАН ТРОШАК: Почиње НАПЛАТА УЛАСКА на ову планину
Спремите новчанике
После увођења еколошке таксе на Копаонику, држава ће ускоро почети да наплаћује улазак и посетиоцима који возилима долазе на Златибор, преносе медији.
Прочитајте и:
Наплата ће се обављати по моторном возилу, а цене су формиране на основу типова возила који улазе у заштићено подручје. Висину накнаде утврдио је надзорни одбор "Србијашума", а са одлуком овог јавног предузећа сагласило се и Министарство за заштиту животне средине.
Према писању медија, власник сваког путничког аутомобила и мотоцикла улазак на Златибор ће плаћати 100 динара дневно. Накнада за аутобусе и камионе биће 300 динара дневно, док ће камиони са приколицама морати да плате 700 динара. Улаз у заштићено подручје неће плаћати мештани, запослени у парку природе и особе са инвалидитетом изнад 79 одсто.
Пензионери и особе старије од 65 година имаће попуст од 30 одсто, док ће попуст од 50 одсто имати особе са посебним потребама и остали инвалиди. Локације за постављање улазних станица биће накнадно утврђене, потврђено је у Министарству.
- "Србијашуме" су донеле одлуку о накнадама за коришћење заштићеног подручја Парка природе Златибор. У овом тренутку посетиоцима возилима не наплаћујемо улаз, а када почнемо са наплатом, обавестићемо јавност. За почетак наплате потребно је обезбедити услове попут водича за посетиоце и зауставних рампи за возила. Будући да је Парк природе Златибор недавно проглашен за заштићено подручје, "Србијашуме" спроводе радове и активности на успостављању неопходне инфраструктуре за реализацију одлуке о накнадама - каже за Гордана Јанчић, помоћник извршног директора Сектора за шумарство и заштиту животне средине у ЈП "Србијашуме".
У Министарству заштите животне средине кажу за да ће новац прикупљен од накнада "Србијашуме" морати да воде на посебном рачуну.
- Та средства представљају значајан, често и доминантан извор прихода управљача заштићених подручја. Она ће се користити искључиво за заштиту, развој и унапређење заштићеног подручја - оценили су у Министарству.
Влада Србије је део Златибора (41.923 хектара) прогласила парком природе у октобру прошле године. Од укупне површине парка, 56,25 одсто је у приватном власништву, а 43,3 одсто у државном. Јужну границу парка природе Златибор чини река Увац с приобаљем, западна се поклапа са државном границом према БиХ, према северу иде падинама Мокре Горе, Семегњевске горе и Груде, заобилази насељено место Златибор и наставља северним падинама Чиготе, док источну границу чине река Катушница и падине Муртенице.
Министарство животне средине прошле године је одобрило свим заштићеним подручјима у Србији да наплаћују таксу моторним возилима која пролазе кроз њихову територију, и то до 150 динара дневно. Србија има пет националних паркова и 70 резервата. Већина тих подручја још није увела таксе. Улазак на Копаоник држава је почела да наплаћује у октобру прошле године. Цена за аутомобил је 150 динара дневно, за путнике који долазе комбијем или са приколицом цена је 250 динара, а за аутобусе и камионе 500 динара.