Бринете се да ће вам пензија бити МАЛА? Уколико на време ПРИМЕНИТЕ ОВО ПРАВИЛО, то вам неће бити проблем!
Мислите на време о старости!
Питање које занима већину запослених у Србији јесте да ли ће доживети пензију и колика ће она бити. Сигурна и мирна старост данас је за већину радних људи у Србији са просечним па чак и изнад просечним примањима веома неизвесна јер је државна пензија све даље и све је мања.
Пожурите у TRAVELLAND јер ПОПУСТИ на ЛУКСУЗНА ЛЕТОВАЊА убрзо ИСТИЧУ
Лепе вести за Београђане: Просечна плата виша од 70.000 динара
Добра вест за грађане: У ПЕТАК ПОЧИЊЕ ИСПЛАТА, ево до када ће ПАРЕ СТИЗАТИ НА РАЧУН
Обезбеђење „нешто новца са стране“ за старост заправо није толико тешко, али је ствар дисциплине и финансијске писмености.
Правило 50/30/20.
Један од основних финансијских савета јесте распоред буџета којим располажете по правилу 50/30/20. Ова расподела значи да се од 100 одсто прихода, ваши издаци деле у три главне категорије: ПОТРЕБА, ЖЕЉА и ШТЕДЊА.
Да би се овај план реализовао неопходно је одвојити ове три категорије. Дакле, 50 одсто прихода треба потрошити на потребе, 30 на жеље и 20 одсто треба уштедети.
У пракси то изгледа овако: ако ваш укупан приход износи на пример колико и просечна децембарска плата у Србији – 60.000 динара, расподела вашег буџета значи да ћете на своје потребе потрошити 30.000 динара, на жеље 18.000 динара, док 12.000 динара остаје за штедњу.
Потребе су трошкови које апсолутно морате имати у свом буџету без обзира на све. У то се уклапају трошкови попут становања, комуналија, превоза и здравствене заштите. Жеље су трошкови које сте добровољно одлучили да потрошите, али које нису сталне. Веома је лако помешати жеље и потребе. Једини начин да се утврди да ли је нешто потреба јесте да се запитате да ли бисте могли да живите без те ствари.
Коначно, категорија штедње или дуга је новац који сте издвојили за своју будућност или за отплату дуга пре него што је планирално. Овај новац можете ставити у свој лични пензиони фонд (то може бити инвестиција за берзу, штедња у банци, уплата у доборовољни пензијски фонд, животно осигурање и слично).
Да ли је овај систем прави за вас зависи од конкретних околности у којима се налазите. Позитивна страна је што вам може омогућити да се детаљно фокусирате на планирање финансија. Непостојање 50/30/20 плана би могао да отежа проналажење начина за побољшавање навика трошења.
Критичари овог начина трошења истичу негативну страну и наглашавају да није прилагођен онима који остварују веће приходе, јер захтева превелико трошење на потребе, односно штедњу и дуг.
Са друге стране, они који имају нижа примања могу да приговоре да не зарађују довољно да би петину прихода оставили за штедњу. Финансијски стручњаци, међутим, ни тада не саветују да се од тог правила одустане већ предлажу да се покуша проналажење боље плаћеног посла, додатних прихода или проналажење могућности да се приходује од неке врсте ренте.
Свакако, размислите пре куповине новог ајфона или маркиране ташне да ли је то потреба или жеља или би требало да буде штедња.
СВАКИ МЕСЕЦ СКЛАПАТЕ "КРАЈ СА КРАЈЕМ": Ови савети сигурно ће вам помоћи да лакше уштедите новац!
Време је да се поновите: Погледајте како у Србији можете купити аутомобил за мање од 200 ЕВРА!
ПЕНЗИОНЕРИ НА МЕТИ ПРЕВАРАНАТА: Обећају бесплатно путовање, а онда им скину кожу са леђа
Ако имате СТО ЕВРА у новчанику штедите БЕЗ ТРУДА: Ево зашто је добро да УВЕК чувате крупне новчанице
Рачун мањи од 100 динара или само једна пакла цигарета: Можете ли то платити картицом у Србији?