ВАНДАЛИЗАМ! Воћар отишао до вишњара да провери плод па се ШОКИРАО - непознати починилац му трактором ГАЗИО И ЧУПАО стабла
У Топличком крају, где се у току године произведе највише вишања у нашој земљи, на хиљаде воћара брине о томе како ће организовати бербу и да ли ће ово бити још једна година у низу без зараде, због ниске откупне цене.
Осим тога, један воћар у пођастребачком селу, Доњој Бресници, има и бригу више.
Један од најбољих воћара подно Јастрепца, Драган Борикић, који воће гаји на преко четири хектара, непријатно је био изненађен када је дошао да свог вишњара, где је хтео да провери да ли је вишња зрела за бербу.
КАКВА ЈЕ ВЕЗА ИЗМЕЂУ СУНЧЕВИХ ПЕГА И ЕПИДЕМИЈЕ: Професор Кочовић изнео најновију прогнозу коју смо сви чекали
НЕ СМЕШИ НАМ СЕ ДОБРО ОД ЈЕСЕНИ АКО СЕ ПРЕВИШЕ ОПУСТИМО: Докторка Дарија СТРАХУЈЕ од оваквог сценарија - АПЕЛ људима да се вакцинишу!
ШТА НИКАКО НЕ БИСТЕ СМЕЛИ ДА ПИЈЕТЕ ПО ВРУЋИНИ? Велики је РИЗИК по здравље, а чини вас агресивним и раздражљивим!
За сада непознати починилац ушао је у његов воћњак, највероватније тешким трактором и потпуно уништио двадесетак стабала воћа, газећи их и чупајући из корена.
Тренутна штета у плодовима вишања, приликом дивљања овог вандала је око 1.000 килограма, али је она много већа, јер ће морати поново да обнавља нешто што је било подигнуто и у пуном роду.
- Видите сами шта је неки вандал урадио овде. То су вишње девета година које су огромне, велике добар род. Какав је разлог стварно не знам - каже Борикић.
Према његовим речима, то само може да уради неки трактор, велика машина са теговима напред.
- Мали трактор, као што су рекли из МУП-а Прокупље, да не може да уради. Ударци су све на једном истом месту, огреботине исто, крошња или корпа воћке је гажена точковима. Овде је страдало 17 великих воћака, са пречником корпе до три и по метра. За килажу мене не интересује, да је побрао све овде у два реда, реч не бих рекао, мени је жао воћке - прича Борикић.
Полиција је, додаје, извршила увиђај.
- Истражни судија је дао налог полицији, пољопривредни инспектор је вршио процену штете. Дешавало се слично, али младе засаде, једногодишње, па саднице нема током зиме, па неко ишчупа пар комада. Али, девет година старо стабло, то се није дешавало на територији Топлице - испричао је Борикић.
Зараде, каже, нема.
- Ако се трошкови стигну да се покрију, ко је радио добро. А са 40 динара, 30 динара нема цене за рад - истиче Борикић.
Берба вишања у Топлици тек би требало да крене наредних дана, за сада је много непознаница, као и претходних година, а највећа је да ли ће остати откупна цена 30 динара, колико су поједини откупљивачи понудили воћарима, која би, ако би остала на том нивоу, сасвим сигурно водила у даље гашење ове производње, која у Топлици траје преко пола века.