10 НАЈВЕЋИХ ДРЖАВНИХ БАНКРОТА: Данас су неке од њих светске силе, а неке на самој ивици сиромаштва
Током новије историје многе државе су морале да прогласе банкрот. Разлози томе су били разноразни, а исто тако и последице. Ово је преглед десет највећих банкрота у последњих 100 година.
1923. Немачка
200 милијарди марака за векну хлеба! Током 1923. године Немци су у куповину намирница одлазил иса корпама пуним новца. Овакав пад вредности новца био је један од најекстремнијих неке индустријске нације. Вредност је опадала готово из сата у сат. Ова хиперинфлација била је последица Првог светског рата и екстремног задужења. Ово искуство и шок утицали су и на касније генерације Немаца.
1933. Њуфаундленд
Њуфаундленд је један од малобројних примера који показују да стечај неке државе уједно може значити и њен крај. Наиме, данашња канадска провинција Њуфаундленд некада је била самостална држава у склопу Британске империје. Након банкрота 1933. ова земља је изгубила своју независност и од тада се налази у склопу Канаде.
ОВИ ЉУДИ ЋЕ УПРАВЉАТИ СВЕТОМ: Милијардери, расисти, војни ветерани, чиниће ТРАМПОВ КАБИНЕТ!
1945. Немачка
После Другог светског рата, ништа више није као пре – Немачка је тотално банкротирала. Три године после рата, вредност валуте је наставила да опада јер индустрија као и пољопривреда нису функционисале. Истовремено је у оптицају било све више новца. Економски успон почиње 1948. с реформом валуте и увођењем три зоне у земљи – руске, америчке и британске.
1971. САД
Оно што се током 70-их година догодило у САД, данас је познато као „Никсонов шок“. Тадашњи председник земље, Richard Nixon, је такорећи преко ноћи одустао од тзв. „златног стандарда“, односно, донео одлуку да долар више не мора имати противредност у злату. Тиме је он заправо био прогласио стечај своје земље.
БАЛКАНСКА ЧЕТВОРКА: Они су најбогатији људи региона
1998. Русија
Због пада цене нафте 1998. пала је и вредност руске рубље. Економски гледано, овој земљи није ишло баш сјајно још од распада Совјетског Савеза. Русија се све више задуживала – свеукупно је њен дуг износио 140 милијарди долара. То је било превише и Русија више није била у стању да отплаћује своје дугове и објавила је стечај. Ова криза рубље била је иначе пети по реду стечај ове највеће земље на свету.
БАНКРОТ ГА ЈЕ ДОТУКАО: Власник више од 600 бензинских станица починио самоубиство!
2002. Аргентина
Актуелна криза могла би код многих Аргентинаца да пробуди непријатна сећања на 2002. Тада је колабирао финансијски систем након што је држава постала платежно неспособна. Последица је била хаос: генерални штрајкови, сукоби с полицијом, пљачке супермаркета, провале у банке. Највећи део својих уштеђевина тада је изгубио првенствено средњи слој друштва.
2008. Исланд
Током финансијске кризе влада Исланда је покушала да спаси земљу тиме што су банке прешле у руке државе. Али, овај корак је учињен прекасно. Исланд више није могао отплаћивати своје дугове и де факто одлази под стечај. Званично, ова земља ипак није банкротирала између осталог и зато што јој је помоћ пружио Међународни монетарни фонд.
2010. Грчка
Дужничка криза у Грчкој годинама је била на дневном реду у ЕУ. Увек изнова је ова земља у последњем тренутку, након низа ноћних седница у Бриселу, успевала да избегне стечај. Криза у Грчкој је ипак многе дубоко погодила; готово сваки четврти становник је незапослен, у групи млађих од 25. година старости – чак сваки други.
2012. Белизе
Само 23 милиона долара су Белизе одвели у банкрот. Ова мала држава у Средњој Америци има превелике девизне дугове, више није у стању да САД исплати камате – и пријављује стечај.