Детаљан трошковник посне славе: На трпезу оде цела плата, али постоје и ТРИКОВИ ЗА УШТЕДУ
Сезона обележавања слава почела је већ са пар црвених датума у православном календару, а већ наредне светковине домаћини ће славити уз посну трпезу и гозбу за коју ће издвојити барем једну просечну плату.
Неке од највећих слава у Србији које обележава већи број верника уочи Божићног поста, ове године биће посне. По календару, за светковине које падају на дане поста, среду и петак, како налажу обичаји и трпеза мора бити посна. Ако домаћини не славе славу у ужем породичном кугу, морају бити спремни на чињеницу да ће га гошћење од 20 до 30 људи коштати око 50.000 динара.
ДАНАС ОБЕЛЕЖАВАМО СВЕТОГ ЛУКУ: Једну ствар никако НЕ ТРЕБА РАДИТИ, поклоните се моштима свеца и ОЧЕКУЈТЕ ЧУДО (ВИДЕО)
КАКО ДО НАКНАДЕ ЗА ПРЕВОЗ? Ко не оправда маркицу, плаћа порез од 10 одсто
Драгана је направила 400 КИЛОГРАМА АЈВАРА и израчунала КОЛИКО је исплативије прерадити паприку него је продати
На пијацама и у рибарницама за посну славску трпезу тражи се најчешће шаран. На славама се не штеди па у рибарницама кажу да ових дана добијају резервације и за по тону рибе дневно.
- Славимо Светог Николу и окупимо тридесетак људи у два дана. За посну трпезу треба нам око 60.000 динара, од хране и пића до свих ситница и скромне декорације. Није то мало новца када се на крају зброји, али ипак у та два дана кроз кућу нам прође толико драгих људи, неке не видимо и месецима, а то нема цену - каже Душанка Мудринић, учитељица из Новог Сада.
Како додаје, припрема три врсте рибе, шарана, пастрмку и сома, а за 25 кила ове намирнице треба јој око 25.000 до 30.000 динара. Ситни посни колачи по килограму коштају око 1.200 динара, дакле за пет кила, што је минимум, изађе 6.000 динара. Три килограма баклаве кошта око 4.000 динара, а две посне торте око 3.000 динара. На разне врсте салата у зависноти од жеља оде од 5.000 до 10.000 динара, на три киле пребранца 1.000, а на пиће од 10.000 до 15.000 динара. На крају, жито, славски колач и свећа, једине три ствари које су по веровању православаца и потребне за слављење славе, коштају око 1.500 динара.
Горан Паповић, председник Националне организације потрошача Србије, каже да наши људи на славама не штеде, што знају и продавци па неки плански плански дижу цене у време слава. Горе иде цена печења, а ако је пост онда рибе.
С друге стране трговци кажу да у овом периоду спуштају цене. У појединим хипермаркетима постоји и "славски попуст" па је тако цена ослића буде снижена за 20 одсто и кошта 360 динара, као и вино које је јефтиније и до 30 одсто те литра стоји 250 динара, док су на снижењу од 20 одсто и разне врсте сокова.
- Наравно да приметимо да има и оних који напишу да је снижење, али у ствари није, купци свакако морају добро да прошетају и обиђу неколико места. Сада је време великих продаја и битно је да обрнемо што више робе - изјавио је рибар Вукашин Коларов из Новог Сада.
Колико штеде грађани у земљама региона? Највише са стране остављају Аустријанци, а ево на ком месту су Срби
ПРАВИ ТРЕНУТАК ДА РЕШИТЕ СТАМБЕНО ПИТАЊЕ: Ево зашто је сада ИДЕАЛАН МОМЕНАТ да дигнете кредит за стан
Пензионери ће 4. новембра добити 5.000 динара, а знате ли шта значи "ШВАЈЦАРСКА ФОРМУЛА" која се уводи?
ПОРАСЛЕ НАМ ПЛАТЕ: Ево колико је износила просечна нето зарада у августу
Грађани, стигле су ЛЕПЕ ВЕСТИ! Порез који плаћате са новим законом НИКАД МАЊИ!