КАКО ДА ЗА МЕСЕЦ ДАНА УШТЕДИТЕ 10.000? Могуће је - ово су ефикасни трикови
У светлу растуће инфлације која је захватила цео свет, не можемо довољно да нагласимо колико је битан сваки вид штедње - наравно, тамо где је то могуће.
Овај пут, међутим, не говоримо о штедњи енергије, већ новца, са циљем да вам предочимо неке ефикасне начине/трикове, који су Београђанки Виолета М. (30), помогли да сачува који динар више у џепу.
Наиме, Виолета је запослена пуно радно време, и њен ритам у току дана је следећи: устане, попије кафу код куће, спреми се за посао, а онда након осам сати рада, стиже кући око 18х, када спрема вечеру.
ШТА СЕ ДЕШАВА СА ДОЛАРОМ И НАФТОМ? Након скока - драстичан пад, тржиште СВЕ НЕСТАБИЛНИЈЕ
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ ПРИ КУПОВИНИ СТАНА! Стање на тржишту показало - да ли треба страховати од кредита?
ДОК ЦЕНЕ РАСТУ, ОВО СУ ВЕЛИКИ РИЗИЦИ: Стручњаци објаснили на шта да не трошимо новац док траје криза
- Када радите и стално сте у машини, често немате времена да спремате оброке или да планирате много унапред. Али, цене које ових дана виђам у маркетима и пекарама, умногоме су промениле мој однос према старим навикама. Никад нисам била велики трошаџија, али 100 по 100 динара, и зачас оде неколико хиљада, практично ни на шта - прича нам Виолета.
Каже како сваки дан виђа колеге на послу које ресторану у склопу фирме, где се сви хране, остављају по 500, 600 динара за један оброк.
- Само израчунајте. За 22 радна дана, то је 11.000 до 13.000 за један оброк на послу. Дакле, 100 евра, што је добар део нечије плате.
Како је Виолета успела да уштеди променивши навике?
- јогурт у чаши/флашици,
- кафу на послу/аутомату
- доручак из пекаре је заменила домаћим сендвичем, овсеном кашом
- Понекад носи цео ручак од куће, понекад делимично
- Пет радних дана, 5 чаша јогурта (180 грама) по цени од по 40 динара. То је укупно 200 динара. За исти новац купим 1,5 кг јогурта, који ми траје барем недељу дана. Понекад узмем и литар јогурта за неких 130 динара, који ми траје пет дана док сам на послу. Ту уштедим око 70 недељно, или скоро 300 динара месечно.
- Дешавало се да у току дана попијем до две кафе на послу, што је око 200 РСД, ако купујем на аутомату. За пет радних дана, то је 1.000 динара. У једном моменту сам схватила да дајем до 4.000 динара месечно на кафе на послу, уместо да купим теглу за 500, 600 динара, која ће ми исто толико трајати. Ту ми је уштеда неких 3.000 динара, зависно од куповине у дану.
- Исто тако, схватила сам да много дајем за доручак из пекаре, који само "протрчи" кроз мене. Притом, и пекаре су поскупеле. У просеку сам давала 100 до 150 динара за неко пециво од 100 грама, а притом и нисам много сита. За исти новац купим хлеб који ми траје данима. Почела сам да правим сендвиче. Овако сам месечно давала око 3.000 динара за доручак, а сада дајем барем упола мање. И 1.500 динара уштеде није занемарљиво, уз све друге трошкове.
- Вероватно већини највише новца одлази на ручак. Свакако, није поента да штедите до те мере да вам се живот закомпликује, али... Салату, рецимо, можете носити у кутијици, неки прилог (нпр. пиринач) такође, као и хлеб. Онда евентуално купим туњевину на снижењу или комад меса на послу, што ме кошта 150 до 200, уместо 300/400 динара. Дакле, уместо 8.000, сада дајем четири до пет хиљада месечно за ручак на послу.
Сума сумарум: Виолета је на месечном плану уз овај систем успела да уштеди 9.000 до 10.000 динара, или између 2.000 и 2.500 динара недељно.