Каква нас будућност плаћања очекује? Тренд кеша одлази у историју, настаће прави БУМ на тржишту
Плаћање се променити у скоријој будућности - тврде стручњаци
У Србији је 34 одсто трансакција током 2018. године обављено картицама, а највише у региону безготовински плаћају Црногорци - чак 44 одсто становништва јужних суседа плаћа искључиво платним картицама, од чега њих 77 одсто то чини бесконтактном технологијом. Прошле године је у Србији забележен и значајан раст е-трговине, а број трансакција повећан је за 41 одсто. Иако је у региону Балкана плаћање кешом и даље заступљеније, трендови показују да се његова употреба смањује.
О дигитализацији банкарства, плаћању без присутне картице, електронској трговини и безбедности трансакција разговарали су учесници округлог стола "Иновације, производи и трендови у платној индустрији", који је у Будви организовала компанија "Виза".
- Дигитализација индустрије плаћања је нешто где видимо највећи потенцијал. Очекујемо даље пребацивање картица из физичког света у дигитални, све више апликација које су отворене за плаћања, као и различитих алтернативних видова прихвата, односно плаћања без присутне картице. Оно што је такође добар тренд је раст бесконтактних плаћања, и ти бројеви су импозантни. Србија сваке године дуплира промет у бесконтактним трансакцијама и један је од лидера у региону, па и шире, са 51 одсто плаћања која се обављају бесконтактно - каже Владимир Ђорђевић, регионални директор компаније Виза за Југоисточну Европу.
До краја године веће плате и пензије: Минималац ће бити 30.000 динара!
СТИГЛА НОВА ИНВЕСТИЦИЈА: 12. јуна отварање немачке фабрике у Панчеву!
Економски раст и у наредном периоду позитиван: Србија наставља узлазном путањом!
Он истиче да је у Србији у 2018. години забележен раст е-трговине (eCommerce). Број трансакција повећан је за 41 одсто, док је раст у промету 23 процента.
- Људи се све више одлучују да купују преко интернета и то је добар знак, јер је раније било скептика који су се плашили да користе интернет као место за куповину. Мења се култура, мењају се навике... Мислим да су се последњих година ствари искристалисале, а и трговци су јако добро прихватили eCommerce, све више њих се укључује, јер - ако ниси на интернету, не постојиш - објашњава саговорник и додаје да је све више међународних трансакција, где се најчешће купују књиге, али све више и техника.
Корисници су често забринути за безбедност плаћања, а Виза је прошле године почела са увођењем токенизације. Први токен у региону пуштен је прошлог лета у Босни и Херцеговини, а за ову годину је у плану Србија и остале земље региона.
- Токенизација је јако битна и у директној је вези са заштитом корисника. То значи да картица која је у некој апликацији, у дигиталном свету, практично не одаје податке о свом броју и имену корисника, него Виза у име банке токенизује ту картицу, односно замењује тај број. Једна картица може бити токенизована у више различитих уређаја, а корисник је максимално заштићен јер чак иако би криминалци пресрели тај токен, он не би могао да се искористи на другом месту, другом сервису или уређају.
Од магнетне траке до чипова
Вира Платонова, виши потпредседник и регионални менаџер Визе за Заједницу независних држава и југоисточну Европу, рекла је да је три четвртине плаћања у свету и даље у знаку кеш економије, али у Аустралији или Грузији, на пример, девет од десет трансакција се обавља бесконтактно, без кеша.
- Због великих могућности тржишта и дигиталне трансформације очекујем да ће безготовинско плаћање бити "бум" у целом региону југоисточне Европе у наредном периоду. Све више ће се плаћати мобилним телефоном, а радимо свакодневно и на унапређењу безбедности плаћања - најавила је Платонова.
Ништа од спајања "Реноа" и "Фијата": Пропали преговори о стварању трећег највећег произвођача аутомобила на свету!
ЈАВНО - ПРИВАТНО ПАРТНЕРСТВО, НОВИ ТРЕНД И ШАНСА ЗА РАЗВОЈ: Може ли овај модел пословања заживети код нас?
ПУТАРИНЕ У СРБИЈИ ПОСКУПЉУЈУ ЗА 12 ОДСТО: Ево новог ценовника!
Највише пажње привукла је презентација Кристине Дорос, директорке сектора за решења у компанији Виза, која је говорила о брзини којом финансијски сектор напредује и показала како за плаћање користи прстен на руци. Она је истакла да платна индустрија данас корисницима не продаје производ, него искуство.
- Моје мишљење је да се финансијска индустрија у овом тренутку мења више него икада и да та промена иде невероватном брзином, а главни разлози су технолошке иновације и промене у навикама клијената. Начини плаћања и технологија напредоваће док постојимо, па као што смо некада користли магнетну траку на картицама данас имамо чип који се налази, рецимо и у прстену на руци којим ја плаћам, а који нема никакве везе са картицом - објаснила је Дорос.