КОЛИКО СЕ ЗАРАЂУЈЕ У СРБИЈИ? Велике разлике између плата у јавном и приватном сектору
Зараде у јавном сектору у просеку су око 20 одсто веће него у приватном.
Просечна плата у јавном сектору износи око 68.000 динара, показује званична статистика. Истовремено, запослени код приватника у овој години зарађивали су око 40.500 динара. Разлика је, дакле, око 27.500 динара или око 233 евра.
КОРОНА ДИКТИРА ЦЕНОВНИК: Бесплатно коришћење мобилног за све са нижим платама
БОМБОНЕ ОД СВИЊЕ К'О ЗЛАТО ИЗ ШКРИЊЕ: Зашто данас чварци коштају и до 20 евра, а некад су били сиротињска храна
СЈАЈНЕ ВЕСТИ! ПОСЛЕ ПРАЗНИКА СТИЖЕ НОВА ПОМОЋ: Од 1. јануара већа помоћ за незапослене породиље
Плате у јавном сектору расту већ неколико година уназад, а за прве месеце наредне године најављује се и ново повећање зарада. Код "приватника" у претходне четири године месечна примања била су поприлично слична, око 320 евра, док је ове године и та бројка нешто већа. Међутим, разлика у платама у јавном и приватном сектору и даље је јасно видљива.
Плата у јавном сектору
Према подацима Републичког завода за статистику из новембра ове године, просечна плата у јавном сектору износила је 67.433 динара. Тај износ је заправо просек у трећем кварталу ове године. Према подацима Министарства финансија за јул ове године просечна плата у јавном сектору износила је 68.144 динара.
У администрацији (на свим нивоима) истовремено се зарађивало 69.940 динара, у образовању и култури 64.050 динара, а у здравству и социјалној заштити 66.356 динара.
Од јануара 2019. зарада у јавном сектору просечно је увећана за осам до 12 одсто, односно за 5.000 до скоро 10.000 динара.
У јавним предузећима и више од 80.000 динара
Највеће су плате у јавним предузећима. У јулу ове године износила је 81.107 динара, док је годину дана раније у тим истим предузећима била 80.888 динара.
Највећи број јавних предузећа може се похвалити зарадом већом од 70.000 динара у просеку. Тек неколицина их има зараду испод републичког просека који износи око 60.000 динара.
Како се одређују плате у јавном сектору?
До априла 2012. плате у јавном сектору усклађивале су се са инфлацијом. А затим следе промене. Од октобра 2012. до априла 2014. плате су увећаване за фиксни проценат, и то у октобру 2012. и априлу 2013. два одсто, а у октобру 2013. и априлу 2014. за 0,5 одсто.
После тога уведено је фискално правило које налаже свођење расхода за плате на одржив ниво, тако да се тежи томе да учешће плата општег нивоа државе у БДП-у буде до седам одсто БДП-а. Након тога држава је доносила одлуку о повећању плата у складу са буџетским могућностима.
Од јануара ће институције, установе и предузећа моћи да запошљавају сходно њиховим потребама и новцу који имају, али уз ограничење да не могу запослити више од 70 одсто нових радника од броја запослених који су претходне године отишли.
Ове године и у приватном сектору раст
Зараде у јавном сектору у просеку су око 20 одсто веће него у приватном. Ипак, како се каже из Министарства финансија, повећање минималне зараде диже повећање свих зарада.
Драгољуб Рајић из Мреже за пословну подршку каже да се просечна реална зарада у приватном сектору креће око 40.500 динара, док је рецимо у прошлој години тај износ био око 37.900 динара.
Ове године Мрежа нема податке о зарадама по секторима, јер нису пратили ту врсту података, међутим, посматрајући претходне године може се закључити да радници у трговини у просеку зарађују најмање, у производњи нешто више, док зараде запослених у услужним делатностима, које обухватају и ИТ и телекомуникације, знатно подижу просек.
Упркос повећању минималца, Рајић је оценио да се у последње четири године плата у приватном сектору врло мало мењала.
- Већу просечну зараду јавног сектора углавном доносе јавна предузећа, чије плате подижу просек. Лоша ствар је што су она углавном монополисти у својим секторима, па тако могу да одређују и више цене услуга за грађане - истиче Драгољуб Рајић.